Wybrali najlepszego arbitra na świecie. Mimo krytyki na Euro. "Zachowywał się, jakby był na grzybach"

IFFHS, czyli Międzynarodowa Federacja Historyków i Statystyków Futbolu wybrała Felixa Brycha najlepszym arbitrem 2021 roku. Niemiecki sędzia w najbliższy wtorek zakończy międzynarodową karierę.

Felix Brych jest jednym z najbardziej uznanych arbitrów na świecie. Niemiec sędziuje mecze piłkarskie na arenie międzynarodowej od 2007 roku, natomiast w swoim kraju pełni rolę rozjemcy od 1993 roku. Brych sędziował w trakcie minionych mistrzostw Europy, łącznie w pięciu spotkaniach. Jego praca przy okazji półfinału między Włochami a Hiszpanią pozostawiała wiele do życzenia.

Zobacz wideo Oceniamy sędziowanie na Euro. "On robił błędy, które nie podlegają weryfikacji VAR"

"Felix Brych zachowywał się, jakby był na grzybach. Chodził powolutku od krzaczka do krzaczka i po drodze przeoczył wiele grzybów. Niemiecki sędzia nie odgwizdał wczoraj wielu fauli. Podczas starcia Włochów z Hiszpanią był zagubiony" - mówił w "Euro Sekcji" Michał Listkiewicz, były prezes PZPN i międzynarodowy sędzia.

Felix Brych sędzią 2021 roku wg IFFHS. Druga nagroda w karierze

IFFHS, czyli Międzynarodowa Federacja Historyków i Statystyków Futbolu poinformowała, że Felix Brych został uznany sędzią 2021 roku. Niemiec uzyskał aż 110 głosów i wyprzedził o 15 głosów Bjoerna Kuipersa, holenderskiego arbitra. "To docenienie, ale też potwierdzenie jakości Felixa Brycha, który niebawem kończy karierę międzynarodową. Brych uzyskał więcej głosów od Kuipersa, który też kończy sędziować na świecie" - czytamy w uzasadnieniu.

IFFHS wybrało Felixa Brycha sędzią dekady (2011-2020), ale też przyznało mu nagrodę najlepszego arbitra w 2017 roku. Niemiecki sędzia był rozjemcą podczas 307 spotkań w Bundeslidze, w których pokazał aż 1089 żółtych kartek oraz 55 czerwonych. Poza Brychem i Kuipersem IFFHS w czołowej piątce wyróżniło Daniele Orsato z Włoch, Mateu Lahoza z Hiszpanii oraz Anthony'ego Taylora z Anglii.

Felix Brych zakończy międzynarodową karierę w najbliższy wtorek 7 listopada. Niemiec został wybrany arbitrem spotkania pomiędzy Realem Madryt a Interem Mediolan, wieńczącym fazę grupową Ligi Mistrzów w grupie D. Oba zespoły zapewniły już sobie awans do fazy pucharowej rozgrywek dzięki zwycięstwom w poprzedniej kolejce - Real wygrał 3:0 z Sheriffem Tyraspol, natomiast Inter pokonał 2:0 Szachtara Donieck.

Najlepsi sędziowie 2021 roku wg IFFHS:

  • 1. Felix Brych (Niemcy) - 110 głosów
  • 2. Bjoern Kuipers (Holandia) - 95
  • 3. Daniele Orsato (Włochy) - 40
  • 4. Mateu Lahoz (Hiszpania) - 30
  • 5. Anthony Taylor (Anglia) - 20
Więcej o: