Umowa podpisana! Kolejny nowoczesny stadion w Warszawie. 400 mln złotych

Polonia Warszawa będzie mieć nowy stadion. We wtorek podpisano umowę na zaprojektowanie kompleksu sportowego przy ulicy Konwiktorskiej w Warszawie.

We wtorek władze Warszawy podpisały umowę na zaprojektowanie nowego stadionu Polonii Warszawa. Zająć tym ma się pracownia JSK Architekci. Oprócz nowego obiektu Polonii powstać ma tam również hala sportowa, podziemny parking, Centrum Wsparcia Sportu, a także plac miejski z fontanną i kawiarniami. Kompleks ma służyć nie tylko Polonii, lecz także wszystkim mieszkańcom. Powstanie on na miejscu obecnego stadionu Polonii Warszawa.

Zobacz wideo Zmiany na Stadionie Narodowym. Ile kosztuje murawa? Suma robi wrażenie

- Stadion, hala, Centrum Wsparcia Sportu, podziemny parking. Przebudowa Ośrodka Polonia coraz bliżej! Umowa na projekt podpisana. To będzie ważny punkt na sportowej mapie Warszawy, ale też otwarta, zielona przestrzeń, z której będą korzystać warszawianki i warszawiacy – zapowiedział prezydent stolicy, Rafał Trzaskowski.

Legia reaguje na podpalenie stadionu. Będzie kara. Legia reaguje na podpalenie stadionu. Będzie kara. "Liczymy straty"

Ważna decyzja w sprawie stadionu dla Polonii. Będzie projekt

Koncepcja nowego stadionu dla Polonii Warszawa powstała już w 2019 roku. Projektu do tej pory nie było przez złą sytuację klubu, który borykał się z kryzysem sportowym i organizacyjnym. Istniała obawa, że nie będzie dla kogo budować całego kompleksu, a koszt projektu to kilkanaście milionów złotych.

Według koncepcji stadion ma pomieścić ponad 15 tysięcy widzów. Boisko ma pozostać w tym samym miejscu, dzięki czemu w czasie budowy piłkarze Polonii nie będą musieli wynosić się ze stadionu. Następnie ma powstać hala sportowa, która ma pomieścić około dwóch tysięcy osób. Na koniec zaplanowano budowę Centrum Wsparcia Sportu. Jednocześnie powstawać będzie podziemny parking z miejscami dla 775 aut. Miasto przeznaczy na ten cel 114 milionów złotych. To oczywiście za mało. Obiekty powstaną na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego. Oznacza to po prostu, że pieniądze ma dorzucić prywatny inwestor. Koszt całego kompleksu ma wynieść minimum 400 milionów.

Aktualny stadion Polonii to obiekt z długą historią. Jego budowa zaczęła się w 1925 roku, a zakończyła się trzy lata później. W latach 30. obiekt został rozbudowany, a w 1944 został zniszczony w powstaniu warszawskim. W latach 50. został odbudowany, a na początku XXI wieku przeprowadzono renowację.

Koronawirus torpeduje polską piłkę. Mecz w ekstraklasie odwołanyKoronawirus torpeduje polską piłkę. Mecz w ekstraklasie odwołany

Więcej o: