Złota Piłka. Lewandowski wreszcie prześcignie dokonania dwóch innych Polaków?

W poniedziałkowy wieczór poznamy nazwisko zwycięzcy tegorocznej Złotej Piłki. O to trofeum powinni powalczyć Robert Lewandowski i Leo Messi, którzy są wskazywani jako główni faworyci. Jak do tej pory radzili sobie polscy piłkarze w plebiscycie? Ilu z nich znalazło się w czołowej trójce?

"France Football" przyznaje swoją nagrodę od 1956 roku. W latach 2010-15 magazyn i Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) wspólnie wyróżniały najlepszego piłkarza danego roku, jednak od 2016 roku ponownie oba plebiscyty są prowadzone oddzielnie.

Zobacz wideo Fatalne informacje dla Lewandowskiego ws. Złotej Piłki! "Mają krótką pamięć"

Robert Lewandowski i Leo MessiGala Złotej Piłki. Gdzie i o której godzinie oglądać? [TRANSMISJA]

Lewandowski i Messi powalczą o Złotą Piłkę

Do tej pory dwóch zawodników totalnie zdominowało plebiscyty Złotej Piłki. Liderem pod względem zdobytych wyróżnień jest Leo Messi, który sięgał po nie w 2009, 2010, 2011, 2012, 2015 i 2019 roku. Drugie miejsce zajmuje Cristiano Ronaldo, który zwyciężał w 2008, 2013, 2014, 2016 i 2017 roku.

W tegorocznym plebiscycie największe szanse przypisuje się dwóm zawodnikom. O najważniejsze indywidualne wyróżnienie mają powalczyć Robert Lewandowski i Leo Messi. Polak w 2021 roku sięgnął po mistrzostwo Niemiec i obecnie ma najwięcej strzelonych goli, zaś Argentyńczyk triumfował w Copa America i Pucharze Króla.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl.

Polacy w plebiscycie Złotej Piłki

Spośród polskich zawodników do tej pory zdecydowanie najczęściej w rankingu Złotej Piłki znajdował się Robert Lewandowski. Po raz pierwszy został sklasyfikowany w 2013 roku, jeszcze jako gracz Borussii Dortmund, kiedy to ostatecznie zajął 13. miejsce.

Jak dotąd najlepszy wynik Lewandowski uzyskał w 2015 roku, kiedy to uplasował się na bardzo wysokim czwartym miejscu. Potem Polak jeszcze trzykrotnie znajdował się wśród najlepszych - w 2016 (16. miejsce), 2017 (9. miejsce) i 2019 roku (8. miejsce).

Ludović ObraniakEksperci we francuskiej tv typowali zwycięzcę Złotej Piłki. Obraniak ma zdanie odrębne

Jeśli chodzi o czołową trójkę plebiscytu prestiżowego magazynu, w całej historii znalazło się w niej jeszcze dwóch polskich piłkarzy. W 1974 roku zaszczytu tego doznał Kazimierz Deyna, natomiast w 1982 roku również na trzeciej pozycji uplasował się Zbigniew Boniek.

Poza czołową trójkę w plebiscycie znaleźli się również Włodzimierz Lubański i Zygfryd Szołtysik, którzy w 1967 roku zajęli odpowiednio 16. i 27. miejsce. W 1969 roku Włodzimierz Lubański i Kazimierz Deyna uplasowali się na 23. miejscu, zaś trzy lata później obaj zajęli odpowiednio 6. i 7. miejsce. W kolejnych latach w zestawieniu znajdowali się także Jan Tomaszewski, Grzegorz Lato, Robert Gadocha czy Jerzy Gorgoń.

Więcej o: