Dziennikarze pojechali robić reportaż o MŚ w Katarze. Zostali aresztowani przez służby

Dwóch norweskich dziennikarzy, którzy wybrali się do Kataru zostało tam aresztowanych. Halvor Ekeland i Lokman Ghorbani byli przetrzymywani przez tamtejsze służby przez dwa dni. Dziennikarze NRK zostali wypuszczeni i wrócili do kraju, ale telewizja nie poznała powodu, dla którego zostali zatrzymani.

- Bierzemy na poważnie sprawę aresztowania naszych dziennikarza w kwestii ich pracy w Katarze. Wolność słowa jest fundamentalna dla NRK i wszystkich niezależnych mediów. Nie dostaliśmy żadnych wyjaśnień od tamtejszych władz i trudno interpretować to inaczej niż atak na wolne dziennikarstwo - czytamy w komunikacie NRK.

Zobacz wideo

Norwescy dziennikarze mieli rozmawiać z krytykiem katarskiego reżimu. Zostali zatrzymani

Jedyne okoliczności, które mogłyby nieco tłumaczyć sprawę zatrzymania Ekelanda i Ghorbaniego to ich planowane spotkanie na rozmowę z krytykiem katarskich władz, Abdullahem Ibhaisem. On także został aresztowany, ale dużo wcześniej niż dziennikarze, a w dniu, kiedy miał się z nimi spotkać. 

Legia przyjmuje kolejny cios. Bez dwóch filarów na LeicesterLegia przyjmuje kolejny cios. Bez dwóch filarów na Leicester

To nie pierwszy raz, kiedy dochodzi do napiętej sytuacji pomiędzy norweskimi mediami i władzami z Kataru. Te wcześniej w listopadzie chciały podjąć kroki prawne przeciwko magazynowi Josimar.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl.

Radosław Kałużny o swoim okresie w Niemczech: Szefostwo wypłaciło 'lepę' w twarz piłkarzomRadosław Kałużny zdradza szokujące kulisy. "Weszli do szatni i po prostu lali w pysk"

Norwegia przeciwko mundialowi w Katarze

Dziennikarzy i ich praw w wypowiedzi dla NRK broniła minister spraw zagranicznych, Anniken Huitfeldt. - Wolność słowa jest podstawą funkcjonującej demokracji i fundamentem, żeby wypełniać inne prawa człowieka. Poszerzanie presji na wolność wypowiedzi i mediów jest bardzo niepokojące. Władze Kataru znają stanowisko Norwegii w kwestiach dotyczących ich działań. Rozmawiałam o sytuacji praw człowieka z katarskim ministrem spraw zagranicznych przez telefon w poniedziałek - mówiła. 

Tomasz FrankowskiParlament Europejski mocno o "separastycznych rozgrywkach". Autorem polski poseł

Norwegia nie kryje się z poglądami na temat Kataru i organizowania tam piłkarskich mistrzostw świata. Podczas eliminacji do mundialu tamtejsza kadra wychodziła na mecze w koszulkach z napisem "prawa człowieka". Oficjalny bojkot imprezy nie został zorganizowany, ale federacja piłkarska i norweski rząd nie są nastawione pozytywnie do tego wydarzenia.

Więcej o: