Parlament Europejski mocno o "separastycznych rozgrywkach". Autorem polski poseł

Większością głosów Parlament Europejski przyjął rezolucję mówiącą o ochronie sportu przed "niebezpieczeństwem separatystycznych rozgrywek". To w praktyce oznacza koniec dyskusji na temat powstania Superligi. Autorem raportu był polski europoseł PO i były reprezentant w piłce nożnej Tomasz Frankowski.

We wtorek w Strasburgu europejscy posłowie zdecydowanie poparli raport na temat polityki sportowej UE, który wzywa do stworzenia europejskiego modelu sportu opartego na „solidarności, integracji, otwartej rywalizacji i uczciwości". Raport zdecydowanie sprzeciwia się np. powstawaniu takich tworów jak Superliga, która wystartowała i szybko upadła w kwietniu. 597 posłów zagłosowało za wprowadzeniem raportu , 36 przeciw i 55 się wstrzymało. 

Zobacz wideo

Parlamant Europejski nie chce Superligi

W proces tworzenia raportu mocno zaangażowany był Tomasz Frankowski. Według informacji hiszpańskiego radia "Cadena SER" były reprezentant Polski i czterokrotny król strzelców polskiej ekstraklasy, Niemka Petra Kammerevert i wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas podkreślali znaczenie europejskiego modelu sportu, który wyklucza powstanie Superligi.

Więcej treści sportowych znajdziesz również na Gazeta.pl!

- Stało się. Mój raport o Europejskiej Polityce Sportowej został przyjęty przez Parlament Europejski prawie jednogłośnie. Za głosowało aż 597 posłów. Dziękuję wszystkim europosłom za poparcie - napisał Tomasz Frankowski na Twitterze.

- Sport ma ogromną moc jednoczenia ludzi, bez względu na rasę, religię, płeć czy status społeczno-ekonomiczny. Sprawia, że jesteśmy szczęśliwi, zdrowi i możemy się uczyć przez całe życie. Jest ważną gałęzią gospodarki, wytwarzającą prawie 3% PKB UE, a zatem wymaga większej widoczności i działań na szczeblu UE - dodał Frankowski na stronie Parlamentu Europejskiego.

UEFA podkreśla, że to bardzo ważny krok w walce z pomysłami utworzenia np. Superligi.

- UEFA z zadowoleniem przyjęła rezolucję jako ważny krok naprzód w kwestii rozwoju europejskiego modelu sportu opartego na solidarności i wartościach sportowych. Raport Frankowskiego zawiera konkretne i możliwe do zastosowania rekomendacje w kwestiach kluczowych, np. dobre zarządzanie, solidarność, równość płci, dywersyfikacja i fundamentalne kwestie, takie jak zrównoważony rozwój czy zdrowie psychiczne - pisze UEFA.

 - Sygnał z Parlamentu Europejskiego, a zatem też obywateli Unii Europejskiej jest jasny: wszyscy są przeciwni tak niszczącym projektom, jak Europejska Superliga, która zagraża wartościom sportu na naszym kontynencie. Europejska piłka nożna nie jest rynkiem wyłącznie dla interesów elit i ich zysków, ale ma być w służbie całego społeczeństwa - powiedział Aleksander Ceferin, prezydent UEFA.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.