Polak najlepszym sędzią MLS. "To duma i nagroda za wiele lat ciężkiej pracy"

Polak Robert Sibiga został wybrany najlepszym sędzią w amerykańskiej lidze MLS! Dla 47-letniego polskiego arbitra, prowadzącego od siedmiu sezonów spotkania MLS, jest to pierwsze takie wyróżnienie w karierze.

47-letni Robert Sibiga prowadzi mecze MLS od 2015 roku. Pochodzący ze Stalowej Woli arbiter łącznie ma na swoim koncie 138 poprowadzonych spotkań sezonu zasadniczego ligi, a także mecze playoffów. Sibiga prowadził również mecz gwiazd w 2018 roku, w którym drużyna MLS All-Stars przegrała po rzutach karnych z Juventusem (1:1, k: 3:5) z Wojciechem Szczęsnym w składzie.

Zobacz wideo "Sousa zarabia 70 tysięcy euro miesięcznie, a chwalimy go za to, że gramy 10-15 minut pressingiem"

Robert Sibiga najlepszym sędzią MLS

W głosowaniu na najlepszego arbitra sezonu 2021 w MLS Robert Sibiga zdobył 44% głosów, wyprzedzając Jaira Marrufo (28,6%) oraz Armando Villarreala (27,4%). Polak zdobył najwięcej głosów od zawodników (37,5%) oraz sztabów szkoleniowych (60,6%). W głosowaniu dziennikarzy minimalnie, o 0,5% lepszy okazał się Marrufo (34,5%).

17-letni Gabriel Slonina jest rewelacją sezonu w MLS. Czy zagra w reprezentacji Polski?Piłkarz z polskimi korzeniami z powołaniem kadry USA U-20! Absolutna rewelacja MLS

- Oczywiście czuję radość. Wyróżnienie dla sędziego w MLS jest przyznawane po podliczeniu głosów z trzech różnych źródeł: zawodników, klubów, oraz dziennikarzy. Każda z tych grup ocenia sędziów w czasie sezonu z innej perspektywy. Zostać doceniony przez wszystkie trzy i otrzymać nagrodę Sędziego Roku to duma, jak i nagroda za wiele lat ciężkiej pracy - powiedział Robert Sibiga w rozmowie z Onetem.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

- To oczywiście wyróżnienie. Każdy z nas sędziów wykonuje tę pracę w najlepszy sposób, jaki potrafi. I często jesteśmy krytykowani za pojedynczą decyzję, która nie jest po myśli jakiejś drużyny, czy kibiców, mimo że jest prawidłowa. Nagroda za sezon to nie tylko moja osobista zasługa, ale każdego obserwatora, trenera sędziów i szefostwa PRO, którzy ze mną w czasie tego roku pracowali, abym nieuchronnych błędów popełniał jak najmniej - dodał.

Dla Roberta Sibigi jest to pierwsze tak duże wyróżnienie, ale w 2009 roku zdobył je inny Polak - Alex (Arkadiusz) Prus. Rekordzistami pod względem liczby tytułów są Brian Hall i Paul Tamberino, którzy po cztery razy byli wybierani najlepszym sędzią roku w MLS.

Więcej o: