Liverpool zdobył Puchar UEFA

Liverpool wygrał z Alaves po dogrywce 5:4 i po raz trzeci w historii zdobył Puchar UEFA. To także trzecie trofeum piłkarzy Gerarda Houlliera w tym roku. Wcześniej wywalczyli Puchar Anglii i Puchar Ligi Angielskiej.

Po raz czwarty w finale Pucharu UEFA nie rozgrywano dwóch spotkań, tylko wyznaczono jeden mecz na neutralnym terenie. Dla mieszkańców Dortmundu mógł to być kłopot, bo do ich miasta przyjechali fani "The Reds". Świat wciąż pamięta jaką tragedię wywołali, gdy ich drużyna po raz ostatni grała w finale wielkiej imprezy. W 1985 roku Liverpool przegrał 0:1 w finale Pucharu Europy z Juventusem, ale bardziej istotne od wyniku były zamieszki na stadionie Heysel w Brukseli, w wyniku których zginęło 39 Włochów. Tym razem było wyjątkowo spokojnie. Dwa tysiące policjantów wyznaczonych do pilnowania porządku w mieście nie miało co robić. Anglicy zachowywali się bardzo przyjaźnie. Pili piwo, kąpali się w fontannach, a padający deszcz żadnemu z nich nie zepsuł humoru. Przed meczem, oprócz hymnu klubu "You will never be alone", zaśpiewali także kilka taktów "Deszczowej piosenki".

- Śniło mi się, że Liverpool wygrywa 2:1 - mówił najmłodszy w tej grupie ośmioletni Kieran Towner z Surrey. - To musi być wspaniały dzień. Ja także miałem osiem lat, gdy Liverpool grał z HSV Hamburg w 1966 roku - dodał jego ojciec Bill.

Sympatyczna rodzinka wydawała się mieć sporo racji, bo ich drużyna po kwadransie prowadziła 2:0 (gole strzelili Markus Babbel i Steven Gerard). Hiszpanie rzucili się do desperackiego ataku. W 25. minucie Ivan Alonso (wszedł na boisko dwie minuty wcześniej) wyskoczył do dośrodkowania Cosmina Contry, wykorzystał nienajlepsze ustawienie Babbela i uderzeniem głową pokonał Sandera Westervelda.

W 35. minucie powinno być 2:2, ale Javi Moreno - najlepszy strzelec Basków prowadzący w klasyfikacji najskuteczniejszych w Primera Division - w sytuacji sam na sam z bramkarzem, strzelił w Westervelda. Chwilę później, zamiast remisu, było 3:1. Michael Owen (8 goli w ostatnich czterech spotkaniach) został sfaulowany w polu karnym i "jedenastkę" wykorzystał McAllister.

I znowu zdawało się, że już po wszystkim. I znowu debiutujące w europejskich pucharach Alaves pokazało, że jest klasową drużyną. Rumun Contra dośrodkował na głowę Moreno. Strzał w prawy róg i już tylko 3:2 dla Liverpoolu. A cztery minuty później Moreno po raz drugi trafił do siatki - z wolnego. W 64. min trener Juan Manuel Esnal zdjął go z boiska.

Lepszą zmianę zrobił Houllier. Za Emile'a Heskeya wszedł Robbie Fowler. I w 73. min po indywidualnej akcji strzelił nie do obrony. Tuż przed końcem wyrównał Jordi Cruyff!

W pierwszej części dogrywki czerwoną kartkę dostał Brazylijczyk Magno, a w drugiej Antonio Karmona i Alaves konczyło mecz w dziewiątkę. W 115. min rzut wolny wykonywał McAllister. Po jego dośrodkowaniu Delfi Geli głową zmylił własnego bramkarza. 5:4 i Puchar UEFA dla Liverpoolu.

Liverpool - Alaves 5:4 po dogrywce (4:4, 3:1). Bramki: Babbel (4.), Gerrard (15.), McAllister (41., karny), Fowler (73.), Geli (115. samobójcza) - Liverpool; Alonso (25.), Moreno (48., 52.), Cruyff (88.) - Alaves. Widzów 51 tys. Liverpool: Westerveld - Carragher, Henchoz (56. Smicer), Hyypia, Babbel Ż - Gerrard, McAllister Ż , Hamann, Murphy - Heskey (64. Fowler), Owen (79. Berger). Alaves: Herrera Ż - Contra Ż , Karmona ŻCZ , Tellez Ż , Eggen (23. Alonso) - Geli, Cruyff, Tomic, Desio - Astudillo Ż (46. Magno ŻCZ ), Moreno (64. Pablo).

Liczby meczu

0

W tylu finałowych meczach w ramach rozgrywek o Puchar UEFA padło dziewięć goli. Wcześniej tylko raz - w 1962 roku, w spotkaniu Valencii z Barceloną zdobyto osiem bramek. Valencia wygrała 6:2. Wtedy jednak rywalizowano o Puchar Miast Targowych (od 1971 roku przemianowany na Puchar UEFA), a w finale rozgrywano dwa spotkania. Wówczas w drugim meczu było 1:1.

3

Tyle trofeów - Puchar UEFA, Puchar Anglii i Puchar Ligi Angielskiej - zdobył w tym sezonie Liverpool.

13

tyle goli strzeliło Alaves w trzech ostatnich meczach Pucharu UEFA (5:1 i 4:1 z Kaiserslautern oraz 4:5 z Liverpoolem), a mimo tego nie zdobyło tego trofeum. Liverpool w półfinale strzelił jedną bramkę (0:0 i 1:0 z Barceloną).

Cytat finału

"Miłe złego początki i radosny koniec" - Dariusz Szpakowski tuż po meczu Liverpoolu z Alaves