FIFA zmienia zasady barażów o awans na mundial w 2022 r. w Katarze

FIFA podjęła decyzję o wprowadzeniu zmian w zakresie formatu eliminacji do mistrzostw świata w Katarze w międzykontynentalnej fazie play-off. Zgodnie z nowymi przepisami, o awansie na mundial zadecyduje jeden mecz barażówy rozgrywany na neutralnym terenie.

W play-offach w strefie międzykontynentalnej wezmą udział drużyny z Azji, Ameryki Południowej, Oceanii i regionu Ameryki Północnej i Środkowej. Trzy zespoły z play-offów powinny być znane do końca marca. Reprezentacja z Azji z kolei ma być wyłoniona w regionalnym play-offie na kilka dni przed rozpoczęciem międzykontynentalnej rywalizacji.

Zobacz wideo Co Polska musi zrobić, żeby pojechać na mundial? Baraże grozy i wielkie pieniądze

Spadek Polaków w rankingu FIFA! Lider wciąż ten samSpadek Polaków w rankingu FIFA! Lider wciąż ten sam

FIFA reaguje na pandemię

Zwycięzcy meczów w tej strefie zdobędą dwa ostatnie miejsca na przyszłorocznym mundialu w Katarze. FIFA ogłosiła, że oba mecze w finałach fazy play-off w tej strefie odbędą się 13 i 14 czerwca. Póki co nie podano miejsc, w których będą się one odbywać.

Jako główny powód FIFA przytoczyła "bezprecedensowe zakłócenia w piłkarskim świecie spowodowane pandemią COVID-19. Początkowo spotkania miały być rozgrywane dwa miesiące wcześniej, jednak problemy pandemiczne zmusiły organizację do zmiany planów. Pojedyncze mecze pozwolą z kolei uniknąć przekraczania przez drużyny kilku stref czasowych w przypadku dwumeczów.

Niebawem losowanie uczestników międzykontynentalnych play-offów

Dwumecze w międzykontynentalnej strefie eliminacji mistrzostw świata zostały wprowadzone przed mundialem w 1986 roku. Biorąc pod uwagę drużyny rywalizujące w tym formacie, najczęściej oznacza to konieczność odbywania długich podróży przez reprezentacje, które kwalifikują się do tych barażów.

Serbowie dostali milion od prezydenta za wygraną z Portugalią. Mladenović o szczegółach triumfuPiłkarz Legii ujawnia kulisy eliminacji MŚ. "Na pokładzie pojawił się prezydent. Obiecał milion euro"

Losowanie międzykontynentalnych play-offów odbędzie się 26 listopada. 1 kwietnia 2022 roku z kolei w Ad-Dausze odbędzie się losowanie grup mistrzostw świata. Wówczas znanych będzie tylko 30 z 32 uczestników turnieju. Mundial w Katarze rozpocznie się 21 listopada i potrwa do 18 grudnia 2022 roku.

Więcej o: