Już się cieszyli z awansu. Przez koszmarny błąd trenera mogą stracić mundial

Demokratyczna Republika Konga w niedzielę wygrała z Beninem 2:0 i cieszyła się z awansu do kolejnej rundy eliminacji mistrzostw świata. Radość ta szybko może się jednak skończyć, gdyż w niedzielnym spotkaniu trener Hector Raul Cuper popełnił koszmarny błąd ze zmianami.

W niedzielę Demokratyczna Republika Konga i Benin w bezpośrednim meczu rywalizowały o zwycięstwo w grupie J, które dawało awans do kolejnego etapu afrykańskich eliminacji. Kongijczycy wygrali 2:0 po golach Mbokaniego i Malango, ale ich wielka radość po końcowym gwizdku szybko przemieniła się w równie wielką niepewność.

Koszmarny błąd legendarnego trenera. Kongijczykom grozi walkower!

Wszystko dlatego, że w trakcie spotkania drużyna DR Konga popełniła koszmarny błąd w liczbie dokonanych zmian. Kongijczycy dokonali czterech zmian w ciągu czterech różnych przerw w grze, co jest niezgodne z przepisami. Regulamin dopuszcza wprawdzie możliwość dokonania aż pięciu zmian, ale w zaledwie trzech tzw. oknach (plus w przerwie meczu).

Więcej treści sportowych znajdziesz na Gazeta.pl

Złamanie przepisów przez Kongo jest bezsporne. W 63. minucie Kayembe zmienił Moutoussamy'ego, w 77. Bakambu wszedł za Bolasiego, w 84. Muleka zmienił Mbokaniego, a w 90. minucie miejsce Malango zajął Kalamba.

Te decyzje trenera Hectora Raula Cupera (byłego trenera m.in. Valencii) mogą skutkować nawet zweryfikowaniem wyniku meczu na 3:0 dla Beninu i wówczas to on stanie przed szansą na awans do MŚ w Katarze. Benin złożył protest w tej sprawie, a decyzję będzie musiała podjąć w najbliższych tygodniach FIFA. Jeśli światowa federacja będzie bezlitosna, DR Konga straci szanse na mundial

Do ostatniego etapu eliminacji w strefie afrykańskiej awansowało dziesięć drużyn. Oprócz DR Konga są to Algieria, Tunezja, Nigeria, Wybrzeże Kości Słoniowej, Mali, Egipt, Ghana, Senegal i Maroko. W walce o MŚ nie ma już m.in. Kamerunu i RPA. Po losowaniu wymienione dziesięć drużyn stworzy pięć par, które w marcowych dwumeczach powalczą o pięć miejsc na mundialu w Katarze.