Zbigniew D. skazany za ustawianie meczów. Nie działał w pojedynkę

Zbigniew D., były prezes Groclinu Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski został skazany prawomocnym wyrokiem za korupcję. Mężczyzna otrzymał wyrok ośmiu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na jeden rok oraz 30 tys. złotych grzywny.

Wyrok został wydany przez Sąd Apelacyjny w Poznaniu. Według oskarżenia Zbigniew D. był odpowiedzialny za ustawienie trzech meczów Groclinu Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski. Wszystkie trzy spotkania miały miejsce w latach 2004-2005, gdy zespół występował na boiskach I ligi. Ustawione miały być starcia z Amiką Wronki (7 maja 2004 oraz 16 kwietnia 2005) i finał Pucharu Polski z Zagłębiem Lubin (18 czerwca 2005). 

Zobacz wideo

Zbigniew D. skazany za korupcję. Działacz klubu nie działał w pojedynkę

Zbigniew D. został uznany za winnego już w sądzie pierwszej instancji, jednak odwołał się on od wyroku. Kara więzienia była taka sama, jaką przyznano w Sądzie Apelacyjnym. Zmniejszona została z kolei kara finansowa, która pierwotnie wynosił nie 30, a 80 tys. złotych. Portal grodzisk.naszemiasto.pl poinformował, że pierwsza rozprawa apelacyjna odbyła się 30 września. Sąd odroczył jednak wyrok na 7 października, a następnie uznano, że sprawę rozpatrzy jednoosobowy skład sędziowski. 

Zbigniew Drzymałą (z lewej)  fetuje zdobycie przez Groclin Dyskobolię Grodzisk Wielkopolski Pucharu Polski i Pucharu Ligi Polskiej w 2007 r.Groclin zbudował sukces na wielkim oszustwie. Teraz ma być "polskim Athletikiem"

Wszystko wskazuje na to, że Zbigniew D. nie działał w pojedynkę. Oskarżony został również Władysław K., czyli były kierownik drużyny i menedżer. Mężczyzna został prawomocnie skazany za udział w aferze korupcyjnej w polskiej piłce. - Nie było żadnego powodu, aby w zeznaniach, które złożył Władysław K. bezpodstawnie pomawiał Zbigniewa D. Panowie przez wiele lat współpracowali ze sobą. Między nimi nie było żadnych widocznych nieporozumień. W zasadzie było widać, że Władysław K. wykonywał wszelkie jego polecenia na szczeblu pracowniczym. To, że złożył wyjaśnienia takiej, a nie innej treści oznacza tylko o jego wiarygodności - tłumaczył sędzia Sławomir Olejnik.

Więcej treści sportowych znajdziesz na Gazeta.pl

Zbigniew D. był prezesem Groclinu Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski w latach 2000-2008. Pod jego wodzą klub wywalczył wicemistrzostwo Polski oraz zakwalifikował się do Pucharu UEFA. Klub został sprzedany przez Zbigniewa D. w 2008 roku. Nowy właściciel dokonał fuzji zespołu z Polonią Warszawa. Obecnie występuje w piątej lidze. 

Więcej o: