Tak wygląda klasyfikacja Złotego Buta. Najnowsza aktualizacja

Robert Lewandowski to obecnie najlepszy strzelec wśród piłkarzy z TOP5 lig w Europie, ale do podium Złotego Buta wciąż brakuje mu kilku goli. Polak awansował na piąte miejsce w zestawieniu, dzięki bramce zdobytej w meczu z SC Freiburg.

Robert Lewandowski, w starciu Bayernu Monachium z SC Freiburg (2:1), strzelił swojego 13. gola w tym sezonie. Zgodnie z zasadami liczenia punktów w klasyfikacji Złotego Buta, wynik ten zapewnia Polakowi 26 pkt. Dlaczego? Ponieważ bramki zdobyte przez zawodników z TOP5 lig w Europie mnoży się razy dwa, gdy w pozostałych rozgrywkach współczynnik wynosi 1,5 lub 1. 

Zobacz wideo Piłkarze Barcelony w niebezpieczeństwie. "Tam nie ma żadnej ochrony"

Napastnik Bayernu Monachium jest bezsprzecznie najlepszym obecnie strzelcem wśród najmocniejszych lig w Europie. W klasyfikacji ogólnej Złotego Buta zajmuje jednak piątek miejsce, co wynika z tego, że niektóre ligi grają w systemie wiosna-jesień tego samego roku. W związku z czym, gdy piłkarze z TOP5 lig mają rozegranych kilkanaście kolejek, Norwegowie mają ich na koncie 26, czyli ponad dwukrotnie więcej. 

Więcej treści sportowych znajdziesz na Gazeta.pl

Właśnie z tego powodu aktualnym liderem Złotego Buta jest Ohi Omoijuanfo. Napastnik Molde FK strzelił w tym sezonie ligi norweskiej 24 gole, co po pomnożeniu przez współczynnik (1,5) daje wynik 36 pkt. Drugim piłkarzem jest Thomas Lehne Olsen z Lillestroem SK (21 goli - 31,5 pkt), a podium zamyka Mikkel Dahl. Grający na Wyspach Owczych napastnik zdobył 27 bramek (27 punktów - w najsłabszych ligach współczynnik wynosi 1,0). 

Valtteri Bottas krytykowany przez szefa Mercedesa, Toto WolffaKompromitacja i sabotaż Mercedesa. Toto Wolff, szef zespołu, znalazł winnego

Robert Lewandowski jedynym takim piłkarzem w klasyfikacji Złotego Buta. Tylko dwóch zawodników z najlepszych lig w Europie

Robert Lewandowski jest również jedynym napastnikiem z TOP5 lig w Europie, który na tym etapie zakwalifikował się do najlepszej piątki Złotego Buta. Zawodnikami walczącymi o miejsce w najlepszej dziesiątce klasyfikacji są Karim Benzema (Real Madryt), Mohamed Salah (Liverpool) oraz Ciro Immobile (Lazio Rzym). Wszyscy trzej napastnicy mają na swoim koncie po 10 goli, co przekłada się na 20 punktów. 

Jak wygląda TOP 10 klasyfikacji Złotego Buta na obecną chwilę (8.11.21)?

 1. Ohi Omoijuanfo - 24 gole / 36 pkt
 2. Thomas Lehne Olsen - 21 goli / 31,5 pkt
 3. Mikkel Dahl - 27 goli / 27 pkt
 4. Veton Berisha - 18 goli / 27 pkt
 5. Robert Lewandowski - 13 goli / 26 pkt
 6. Ricardo Gomes - 16 goli / 24 pkt
 7. Henri Anier - 23 gole / 23 pkt
 8. Michael Frey - 14 goli / 21 pkt
 9. Rauno Sappinen - 21 goli / 21 pkt
 10. Ciro Immobile - 10 / 20 pkt
  Karim Benzema - 10 / 20 pkt
  Mohamed Salah - 10 / 20 pkt 
Więcej o: