Reuters: Sepp Blatter i Michel Platini oskarżeni! Szokująca lista zarzutów

Szwajcarska prokuratora na tropie kolejnego potężnego przestępstwa piłkarskiego. Były prezydent FIFA - Sepp Blatter i były prezydent UEFA - Michel Platini zostali oskarżeni o bezprawne zorganizowanie płatności w wysokości dwóch milionów franków szwajcarskich - informuje agencja Reuters.

Sepp Blatter i Michel Platini długi czas rządzili światowym futbolem, ale już od wielu lat są na jego marginesie. A to wszystko przez problemy prawne, wielkie kontrowersje i nieustanne oskarżenia o malwersacje finansowe. Teraz znowu mają problemy.

Zobacz wideo Maradona, Hamsik, a kiedyś Zieliński? "Może stać się symbolem Napoli" [REPORTAŻ]

- Były prezydent FIFA Sepp Blatter i były prezydent UEFA Michel Platini zostali oskarżeni o bezprawne zorganizowanie płatności w wysokości dwóch milionów franków szwajcarskich. Biuro Prokuratora Generalnego Szwajcarii (OAG) oskarża Blattera o oszustwo, o sprzeniewierzenie, a w dalszej kolejności o kryminalną niegospodarność i o sfałszowanie dokumentu - czytamy we wtorkowym komunikacie, który cytuje agencja Reuters.

Matty Cash już z polskim paszportem. Sprawa lada chwila trafi do FIFAFIFA podejmuje decyzję ws. gry Matty'ego Casha dla Polski. Dokumenty gotowe

- Michel Platini jest oskarżony o oszustwa takie jak: udział w sprzeniewierzeniu, udział w przestępczej niegospodarności i o sfałszowanie dokumentu - czytamy.

Byli na szczycie, są na marginesie

Platini był prezydentem UEFA od 2007 roku. Na stanowisku przetrwał osiem lat. 21 grudnia 2015 został zawieszony przez FIFA na osiem lat za przyjęcie znaczących środków finansowych (dwa miliony franków szwajcarskich) od Seppa Blattera. Platini ostatecznie został oczyszczony z zarzutów przez szwajcarski sąd. Platini i Blatter twierdzili, że przelew to wynagrodzenie za pracę, którą Francuz na rzecz światowej federacji, a umowa pomiędzy nimi została zawarta ustnie. Komisja FIFA nie przyjęła tych tłumaczeń. Zawiesiła Platiniego na osiem lat, ale później skróciła karę do lat czterech. 

Michał Listkiewicz uderza w Sousę i Bońka. 'To było jakieś zaniedbanie i zaniechanie'Michał Listkiewicz jest blisko nowego klubu. Zagranicznego!

Z kolei Blatter szefował FIFA w latach 1998-2015. Komisja Etyki FIFA zawiesiła go jednak na osiem lat po tym, jak ujawniono aferę korupcyjną z jego udziałem. Niedawno znów zrobiło się o Blatterze głośno, gdy prokuratura zaczęła badać sprawę muzeum FIFA w Zurychu. Błędy przy inwestycji, na którą wydano prawie 500 mln franków szwajcarskich, "mogły mieć charakter kryminalny" - informowali prokuratorzy.

Warto pamiętać, że Platini to jeden z najwybitniejszych piłkarzy w historii. Jest mistrzem Europy z 1984 roku, brązowym medalistą mistrzostw świata z 1986 roku, trzykrotnym królem strzelców Serie A, a także mistrzostw Europy. Trzykrotnie wygrał Złotą Piłkę.

Więcej o: