Holenderscy kibice upamiętnili polskich żołnierzy. "Niech żyje Polska"

NAC Breda jak co roku uczcił rocznicę wyzwolenia Bredy przez polskich żołnierzy. W trakcie meczu pucharowego z VVV Venlo na dwóch transparentach pojawiły się nazwiska żołnierzy, którzy w 1944 roku brali udział w wyzwoleniu Bredy i zmarli w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. - Dzięki nim Breda jest dziś pięknym, starym miastem - mówi jeden z organizatorów akcji.

Dowodzona przez generała Maczka 1. Dywizja Pancerna 29 września 1944 roku wyzwoliła Bredę. W trakcie ostatniego meczu pucharowego z VVV Venlo (1:1, k. 4:2) kibice NAC Breda po raz kolejny przygotowali okolicznościową oprawę. 

Zobacz wideo Jan Urban wskazuje największy problem Michniewicza. "To nie jest łatwe połączyć dwie rzeczy"

Na dwóch transparentach pojawiły się nazwiska żołnierzy, którzy w 1944 roku brali udział w wyzwoleniu Bredy i zmarli w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

- Holenderscy kibice - jak co roku - uczcili pamięć o polskich żołnierzach, którzy 77 lat temu wyzwolili Bredę. Na miejscowym cmentarzu wojskowym pochowanych jest 162 poległych w walkach Polaków - napisał Michał Banasiak. 

Więcej treści sportowych znajdziecie na Gazeta.pl.

"Dzięki nim Breda jest pięknym miastem"

- Większość z nich żyła w Polsce, natomiast Alfons Reichert był ostatnim żyjącym polskim wyzwolicielem Bredy, który został u nas, założył tu rodzinę. W sumie między 300, a 400 żołnierzy osiedliło się w naszym mieście - mówił w rozmowie z WP SportoweFakty Leon Deckers ze stowarzyszenia kibiców NAC.

– Dzięki nim Breda jest dziś pięknym, starym miastem, do którego przyjeżdżają turyści. Generał Maczek zabronił używać ciężkiej artylerii, nie pozwolił strzelać w wieżę kościelną. Być może z tego powodu ofiary wśród jego żołnierzy były większe… My nie pozwolimy, żeby ta ofiara poszła na marne, ani żeby została zapomniana – dodał kibic z Bredy.

- W książkach uczono, że wyzwolili nas Amerykanie, Kanadyjczycy, Brytyjczycy. Ale nigdy nie było o Polakach. I postanowiliśmy to zmienić. Ja sam każdemu, kogo spotkam, mówię, że Polacy wyzwolili Bredę, ale to za mało. Zrobiliśmy więc tę akcję, która ma wymiar edukacyjny. Tysiące ludzi na stadionach, przed telewizorami. Nie ma lepszej okazji niż mecz piłkarski - podsumował Deckers.

NAC Breda aktualnie występuje w Eerste Divisie, czyli na drugim poziomie rozgrywkowym w Holandii. Zespół z Bredy zajmuje tam dwunaste miejsce.

Więcej o:
Copyright © Agora SA