Wojna secesyjna w piłce nożnej? Kilkanaście federacji chce opuścić FIFA!

Niektóre federacje krajowe zdecydują się na opuszczenie FIFA w ramach protestu przeciwko organizacji mistrzostw świata co dwa lata. Według "AP News" do europejskiej unii piłkarskiej - UEFA miały już dotrzeć takie głosy.

Więcej treści sportowych znajdziesz na Gazeta.pl

Saga wciąż trwa. Według włoskich mediów FIFA rozpoczęła już plan organizacji mistrzostw świata co dwa lata. Pomysł ten ma wystartować w 2026 roku, a kolejny Mundial miałby się odbyć w 2028 roku. Część europejskich federacji sprzeciwia się otwarcie temu pomysłowi, a teraz ma rozważać odłączenie się od światowej organizacji. 

Zobacz wideo Michniewicz już był prawie poza Legią! "Wydaje się, że grał na swoje zwolnienie"

Opuszczenie FIFA nie wiązałoby się z żadnymi dodatkowymi konsekwencjami ze strony europejskiej federacji. Kluby z danych państw europejskich wciąż mogłyby rywalizować w Lidze Mistrzów, Lidze Europy czy Lidze Konferencji Europy, które organizuje UEFA. Nieoficjalnie mówi się, że mogą one również liczyć na wsparcie ze strony UEFA i szefa federacji Aleksandra Ceferina

FIFA chce wdrożyć plan, a federacje zapowiadają bunt. Będą pierwsze odejścia z powodu MŚ?

Nie poinformowano, które federacje zapowiadają możliwe odłączenie. Włosi twierdzą, że może być ich kilkanaście. Odejście ze światowego organu zarządzającego piłką nożną jest możliwe, a jego warunki określa art. 18 statutu FIFA. Federacja może wycofać swoje członkostwo z zachowaniem sześciomiesięcznego wypowiedzenia przed końcem roku kalendarzowego. UEFA od początku sprzeciwiała się pomysłowi przygotowanemu w głównej mierze przez szefa FIFA Gianniego Infantino oraz dyrektora technicznego Arsene'a Wengera.

W ostatnich dniach możliwość odejścia ogłosiły m.in. nordyckie federacje. - Jeśli większość w FIFA zdecyduje się przyjąć propozycję w sprawie mistrzostw świata FIFA co dwa lata, nordyckie związki piłkarskie będą musiały rozważyć dalsze działania i scenariusze, które są bliższe naszym fundamentalnym wartościom niż to, co zakłada obecna propozycja FIFA - napisano we wspólnym oświadczeniu Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Islandii i Wysp Owczych.

Europejska federacja od samego początku sprzeciwiała się pomysłowi organizacji mistrzostw świata co dwa lata. "UEFA jest rozczarowana przyjętą metodologią, która do tej pory prowadziła do komunikowania i otwartej promocji radykalnych projektów i reform, zanim wraz z innymi zainteresowanymi stronami otrzymała szansę uczestniczenia w jakimkolwiek spotkaniu konsultacyjnym" – oświadczył organ zarządzający europejską piłką.

Podkreślmy, że już w 2028 roku plan FIFA może się zetknąć z Euro 2028, czyli rozgrywkami zaplanowanymi przez UEFA. Federacja ogłosiła wstępne zasady obowiązujące podczas organizacji mistrzostw Europy.

Najbliższe mistrzostwa świata odbędą się w 2022 roku w Katarze. Odbędą się one wyjątkowo na jesieni ze względu na wysokie temperatury panujące w tym kraju latem. Natomiast mistrzostwa Europy zostaną rozegrane w 2024 roku w Niemczech.  

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.