MKOl grzmi ws. mundialu co dwa lata. Jest mocny komunikat

MKOl wydał oświadczenie, w którym skrytykował pomysł FIFA, by mistrzostwa świata w piłce nożnej rozgrywane były nie co cztery, a co dwa lata. "Miałoby to też negatywny wpływ na inne sporty" - czytamy.

Już w przyszłym roku odbędą się piłkarskie mistrzostwa świata w Katarze. Będzie to mundial nietypowy, bo z uwagi na warunki atmosferyczne został on przeniesiony z lata na późną jesień. Rozpocznie się 21 listopada i potrwa do 18 grudnia. Zmiana terminu wymusi wywrócenie do góry nogami piłkarskiego kalendarza i porządku, jaki znamy.

Zobacz wideo "Prawdziwą wartość Łukasza Fabiańskiego poznamy, jak zabraknie go w polskiej bramce"

Dariusz Mioduski i Czesław MichniewiczLegia po konkretnych rozmowach z polskim trenerem! Wiemy, o kogo może chodzić

W ostatnim czasie jednak mówi się, że zmiana terminu najbliższego mundialu to tylko jedna z pierwszych rewolucji dotyczących tej imprezy. Bo są tacy, choćby Arsene Wenger, którzy chcieliby, aby mistrzostwa świata rozgrywane były co dwa lata. - To obniżyłoby jego renomę. Klejnot, jakim jest mundial, ma wielką wartość właśnie z uwagi na swoją rzadkość. Poza tym pomyślmy też o piłkarzach. Oni też muszą mieć czas na regenerację i relaks - mówił Aleksander Ceferin.

Prezydent UEFA nie jest jedyny, który krytykuje ten pomysł. W opozycji do FIFA są jeszcze m.in. południowoamerykańska konfederacja piłki nożnej CONMEBOL oraz stowarzyszenie piłkarzy zawodowych FIFPRO. A teraz także MKOl, który wydał komunikat w tej sprawie.

Lukas PodolskiGromy na Lukasa Podolskiego. "Zwykły boiskowy bandyta". Gwiazda na specjalnych prawach?

MKOl sprzeciwia się FIFA. "My też popieramy te obawy"

"Zarząd MKOl odnotował plany FIFA dotyczące zmiany harmonogramu rozgrywek piłkarskich i organizowania mistrzostw świata co dwa lata. Szereg międzynarodowych federacji różnych dyscyplin sportowych, ale też przedstawiciele piłkarzy, kluby czy trenerzy wyrazili poważne zastrzeżenia i obawy wobec tego pomysłu, który ma przynieść FIFA większe dochody" - czytamy w oświadczeniu.

"I my też popieramy te obawy, bo skrócenie cyklu miałoby też negatywny wpływ na inne sporty. Zagroziłoby to rozwojowi tenisa, kolarstwa, pływania, lekkoatletyki, Formuły 1 i wielu innym. Oprócz tego byłoby szkodliwe dla starań o równouprawnienie płci, bo zwiększona liczba męskich wydarzeń w kalendarzu sportowym stworzyłaby wyzwanie dla dalszej promocji kobiecego futbolu. A do tego doprowadziłoby to również do znacznego obciążenia fizycznego i psychicznego graczy" - argumentuje Komitet Wykonawczy MKOl i dodaje, że nie było w tej sprawie żadnych konsultacji. Że to autorytarny pomysł FIFA, na który nie ma przyzwolenia.

Manchester UnitedManchester United tłumaczy się z kuriozalnego lotu. "Nie zdążyli zapiąć pasów"

FIFA na czele z prezydentem Giannim Infantino chciałaby rozpocząć rozgrywanie mistrzostw świata co dwa lata od 2026 roku. Ten pomysł popierają konfederacje azjatycka (AFC) oraz afrykańska (CAF).

Więcej o: