Korupcja w sporcie kwitnie. Ponad tysiąc podejrzanych przypadków w ostatnich 18 miesiącach

Firma Sportradar, zajmująca się gromadzeniem danych sportowych opublikowała informację, z której wynika, że w ostatnich 18 miesiącach w sprocie pojawiło się 1100 podejrzeń o korupcję. - Nasza analiza pokazuje, że ustawianie spotkań w piłce nożnej ewoluuje - powiedział Andreas Krannich, dyrektor zarządzający Sportradar.

Wielokrotnie w ostatnich latach pojawiały się informacje o sprzedawaniu meczów i innych aferach korupcyjnych, które towarzyszą sportowej rywalizacji. Część afer wciąż nie została rozwiązana, a niektóre z nich zostały zakończone w ostatnich miesiącach. Cracovia w lipcu 2020 roku została ukarana grzywną w wysokości miliona złotych oraz odjęciem pięciu punktów za ustawianie spotkań w sezonie 2003/2004. Kara wydaje się dość łagodna, jeśli porówna się ją z innymi przypadkami. Chociażby Groclin-Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski został pozbawiony Pucharu Polski z sezonu 2004/2005.

Zobacz wideo Jednoznaczna opinia eksperta. Polska okradziona i to nie raz

Sportsradar z niepokojącym raportem. Ponad 1000 podejrzeń o korupcję od kwietnia 2020 roku

Firma technologiczna Sportsradar opublikowała raport z najnowszymi danymi dot. ustawiania meczów i podejrzeń o korupcję. Z treści raportu można wyczytać, że w przeciągu ostatnich 18 miesięcy wykryto ponad 1100 przypadków podejrzeń o korupcję. Aż 655 z nich wykryto do końca września tego roku (500 dotyczyło piłki nożnej). System wykrywania oszustw łącznie zanotował podejrzaną aktywność w 12 dyscyplinach sportowych w ponad 70 krajach na całym świecie.

"Nasza analiza pokazała, że ustawianie meczów ewoluuje, a osoby, które za tym stoją, obecnie dywersyfikują swoje działania. Dokonaliśmy znaczącej inwestycji, aby zaoferować bezpłatną pomoc w wykrywaniu oszustw globalnym organizacjom sportowym oraz tamtejszym ligom. Chcemy wykorzystywać dostępne dane oraz najnowszą technologię w takich działaniach" - powiedział Andreas Krannich, dyrektor zarządzający Sportsradar w najnowszym raporcie.

Najbardziej narażoną dyscypliną na korupcję jest piłka nożna. W tym wypadku aż 40 proc. podejrzeń dotyczy meczów ligowych na trzecim poziomie rozgrywkowym oraz niższych. Najbardziej narażonym kontynentem na korupcję jest Europa, gdzie wykryto aż 382 przypadki. 70 oszustw dotyczyło e-sportu, a tenisa – 37. Ryzyko korupcji pojawiało się też w takich dyscyplinach, jak siatkówka plażowa czy piłka ręczna.

Więcej o: