Pep Guardiola będzie mieć problemy. Jego nazwisko pojawiło się w śledztwie Pandora Papers

Dziennikarze z wielu krajów na całym świecie wzięli udział w śledztwie Pandora Papers, którego zamiarem było wykrycie nieuczciwych działań finansowych. Wśród zamożnych osobistości znalazło się między innymi nazwisko menedżera Manchesteru City Pepa Guardioli.

W międzynarodowym śledztwie dziennikarskim Pandora Papers brał udział m.in. hiszpański dziennik "El Pais". Celem działań było przeanalizowanie decyzji podejmowanych przez najbogatszych ludzi na świecie. W efekcie wykryto mnóstwo nieprawidłowości związanych z kwestiami finansowymi.

Zobacz wideo "Barcelona gra jak Stoke. Koeman jest żywym trupem w Barcelonie"

Ujawniono dwa oszustwa finansowe Pepa Guardioli

Na liście zawierającej najzamożniejszych osobistości z całego świata znaleźli się również ludzie związani z piłką nożną. Jedną z nich jest Pep Guardiola, który według "El Pais" miał uniknąć zadeklarowania hiszpańskim organom podatkowym dochodów, które miał osiągać przez dwa sezony w drużynie Al-Ahli z Kataru.

Menedżer Manchesteru City miał lokować otrzymywane środki na koncie bankowym w Andorze, ale w 2012 roku przeniósł je do Hiszpanii. Zdaniem dziennikarzy było to zaplanowane działanie, ponieważ właśnie wtedy zaczęła obowiązywać amnestia fiskalna, która umożliwiła osobom unikającym płacenia podatków wyprostować swoją sytuację. Wystarczyło, że zapłacą 10 procent podatku od ukrywanych dochodów.

W toku śledztwa wykazano ponadto, że Guardiola posiada udziały w spółkach widmo zarejestrowanych na Panamie. Ustalono, że nie były one w żaden sposób związane z FC Barceloną czy innymi aspektami działalności Hiszpana. Ich celem było jedynie ukrycie tożsamości posiadacza konta w Banca Privada d'Andorra, gdzie trafiały zarobione przez Guardiolę środki.

Inne postaci, których dotyczyło śledztwo

Na liście osób ukrywających swoje dochody jest także żona Gerarda Pique, czyli Shakira. Piosenkarka w latach 2012-2014 miała uchylić się od płacenia podatku należnemu fiskusowi w kwocie 16,4 mln euro.

W śledztwie Pandora Papers wzięło udział łącznie ponad 600 dziennikarzy ze 117 krajów. W jego toku ujawniono szereg informacji na temat działań w zakresie finansów i transakcji z udziałem wielu zamożnych ludzi z całego świata, m.in. Tony'ego Blaira, Wołodymyra Zełenskiego, Andreja Babisa czy Rafała Brzoski.

Więcej o:
Copyright © Agora SA