Antysemicki skandal na meczu w Berlinie. Nazistowski salut i ataki na Żydów

W czasie meczu Unionu Berlin z Maccabi Hajfa doszło do antysemickich incydentów, którego ofiarą padli członkowie żydowskiej mniejszości w Niemczech. "Na mieszanym sektorze byliśmy straszeni przez kibiców Unionu, oblewani piwem, obrzucani przedmiotami i nazywani g********* Żydami" - napisano w mediach społecznościowych.

W czwartek Union Berlin wygrał 3:0 z Maccabi Hajfa w meczu Ligi Konferencji Europy. Spotkanie miało symboliczne znaczenie, gdyż był to pierwszy mecz piłki nożnej z udziałem izraelskiej drużyny na stadionie zbudowanym na igrzyska olimpijskie w 1936 roku, które otwierał Adolf Hitler. W czasie trwania meczu doszło jednak do antysemickich incydentów. 

Zobacz wideo Skąd pomysł na utworzenie Superligi? Jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze [Studio Biznes]

Antysemicki skandal na meczu w Berlinie. Nazistowski salut, kibice nazywani "gównianymi Żydami"

Na trybunach wśród kibiców gospodarzy znaleźli się członkowie Niemiecko-Izraelskiego Stowarzyszenia Forum Młodych Berlin-Poczdam, które zrzesza przedstawicieli żydowskiej mniejszości. Jak poinformowano w mediach społecznościowych, osoby te padły ofiarami aktów antysemityzmu. "Na mieszanym sektorze byliśmy straszeni przez kibiców Unionu, oblewani piwem, obrzucani przedmiotami i nazywani g********* Żydami" - napisano na Twitterze.

Według doniesień organizacji jeden z fanów Unionu wyrwał kobiecie izraelską flagę i próbował ją podpalić, ale został powstrzymany przez funkcjonariuszy policji i innych fanów. "Byli też fani Unionu, którzy sprzeciwiali się temu zachowaniu. Przenieśliśmy się do sektora kibiców Maccabi, aby być po bezpiecznej stronie" - zaznaczono. Union Berlin zareagował na wydarzenia jeszcze w trakcie meczu, pisząc na Twitterze, aby poszkodowane osoby podały numery miejsc oraz sektora, w którym doszło do przykrych incydentów.

Kibic skazany za rasizm. Bronił się, że słownik w telefonie zmienił mu słowo, które chciał napisaćKibic skazany za rasizm. Bronił się, że słownik w telefonie zmienił mu słowo, które chciał napisać

Dodatkowo organizacja FARE, która zajmuje się zwalczaniem dyskryminacja rasowej w europejskiej piłce, opublikowała w mediach społecznościowych zdjęcia, na których kibic Unionu wykonuje nazistowski salut w kierunku kibiców gości. "Naoczni świadkowie byli zszokowani skalą antysemityzmu w czasie meczu" - czytamy także. 

Na razie UEFA nie podjęła żadnych decyzji dotyczących kar dla berlińskiego klubu. Są one jednak bardzo prawdopodobne, gdyż federacja od lat walczy z dyskryminacją rasową w piłce nożnej

Więcej o: