UEFA pisze do FIFA. Postawiła kategoryczne żądania

UEFA ponownie wyraziła sprzeciw wobec nacisków FIFA w sprawie systemu rozgrywania piłkarskich mistrzostw świata co dwa lata. Europejska organizacja oświadczyła, że wciąż czeka na odpowiedź w sprawie przedyskutowania propozycji.

Prezydent FIFA Gianni Infantino zaangażował emerytowanych piłkarzy i byłego menedżera Arsenalu Arsene'a Wengera w kampanię mającą na celu zdobycie poparcia dla zmian w światowym futbolu. UEFA uważa, że jest to przykład "kampanii promocyjnej opartej na jednostronnych, wcześniej ustalonych koncepcjach, a nie otwartych konsultacjach".

Zobacz wideo Dlaczego awans na mistrzostwa świata jest tak ważny? To wielkie pieniądze [Studio Biznes]

UEFA nie zgadza się z postępowaniem FIFY

Podwojenie częstotliwości rozgrywania mistrzostw świata miałoby spowodować znaczące zakłócenia w rozgrywkach klubowych i turniejach kontynentalnych, w tym mistrzostwach Europy, a także w globalnych wydarzeniach, takich jak igrzyska olimpijskie.

Sorare zebrało 680 mln dolarów od inwestorówPiłkarski biznes, który w ciągu roku wzrósł o pięć tysięcy procent!

"UEFA jest rozczarowana przyjętą metodologią, która do tej pory prowadziła do komunikowania i otwartej promocji radykalnych projektów i reform, zanim wraz z innymi zainteresowanymi stronami otrzymała szansę uczestniczenia w jakimkolwiek spotkaniu konsultacyjnym" – oświadczył organ zarządzający europejskim futbolem.

Prezydent UEFA Aleksander Ceferin powiedział, że Europa może zbojkotować mistrzostwa świata, jeśli Infantino zdoła uzyskać zgodę na swój plan na Kongresie FIFA złożonym z 211 federacji krajowych. Większość z tych krajów może nigdy nie zagrać na mistrzostwach świata, w których po raz ostatni w 2022 r. wystąpią 32 drużyny, a w 2026 r. będzie ich 48.

"Z tym planem wiążą się realne zagrożenia. Rozmycie wartości światowego wydarzenia piłkarskiego nr 1, erozja możliwości sportowych dla słabszych drużyn narodowych poprzez zastąpienie regularnych meczów turniejami finałowymi czy zagrożenie dla zrównoważonego rozwoju dla graczy, zmuszonych do corocznego udziału w letnich zawodach o wysokiej intensywności zamiast dłuższych przerw na regenerację w kolejnych latach" - oświadczyła UEFA.

UEFA wydała oświadczenie

Ponad tydzień po zwróceniu się do FIFA o "zorganizowanie z nimi specjalnego spotkania, aby móc wyrazić swoje obawy dotyczące wpływu takich planów", UEFA stwierdził, że nie otrzymała jeszcze odpowiedzi.

Główne turnieje kobiet, takie jak mistrzostwa świata i wydarzenia kontynentalne, takie jak mistrzostwa Europy, odbywają się w latach nieparzystych. Mistrzostwa świata i Europy mężczyzn odbywają się w latach parzystych. Nowa wizja FIFA oznaczałaby, że co roku będą rozgrywane turnieje mężczyzn, w tym imprezy kontynentalne.

"Jesteśmy wdzięczni za uwagę poświęconą mistrzostwom Europy UEFA, z proponowaną podwójną częstotliwością ich finałowych wydarzeń, ale wolimy zająć się tak delikatną sprawą podejściem kompleksowym, a nie spekulacyjnym" - oświadczyła UEFA.

Szokujący transfer Jamesa Rodrigueza. Kolumbijczyk opuszcza EuropęSzokujący transfer Jamesa Rodrigueza. Kolumbijczyk opuszcza Europę

UEFA zasygnalizowała "ryzyko dla przyszłości turniejów kobiet, pozbawionych ekskluzywnych miejsc i przyćmionych bliskością najważniejszych wydarzeń męskich". Mundial również zderzyłby się z igrzyskami olimpijskimi, w przeciwieństwie do obecnej sytuacji, gdyby nowe plany zostały zatwierdzone. UEFA podkreśliła "wpływ na światowy system sportowy i szacunek, że piłka nożna, jako najbardziej obserwowany sport na świecie, musi pokazać skonsolidowane przestrzenie ekspozycji i eksploatacji wykorzystywane przez inne sporty".

Więcej o: