Aplikacja
Aplikacja Sport.pl LIVE

Polki straciły zwycięstwo w końcówce meczu, ale trybunach w Gdańsku padł rekord

Reprezentacja Polski kobiet od remisu rozpoczęła eliminacje do mistrzostw świata w 2023 roku. W swoim pierwszym meczu Polki zremisowały u siebie z Belgijkami 1:1. Spotkanie kobiecej reprezentacji na stadionie w Gdańsku obejrzało rekordowe 8011 widzów.

Reprezentacja Polski rywalizuje o awans na mistrzostwa świata w grupie F, razem z Belgią, Armenią, Albanią, Kosowem i faworyzowaną Norwegią. Na mundial, który zostanie rozegrany w Australii i Nowej Zelandii w 2023 roku, pojadą zwyciężczynie każdej z grup, a także trzy najlepsze drużyny z drugich miejsc. Pozostałe zespoły z drugich pozycji będą rywalizowały ze sobą w barażach.

Drużyna Niny Patalon rozpoczęła eliminacyjne zmagania od meczu na własnym stadionie z wyżej notowanymi Belgijkami, głównymi rywalkami Polek do zajęcia drugiego miejsca w grupie, przyjmując, że pierwsze najprawdopodobniej przypadnie faworyzowanym Norweżkom.

Pierwsza połowa meczu w Gdańsku wyglądała naprawdę przyzwoicie w wykonaniu Biało-Czerwonych. To przyniosło także gola na 1:0, gdy w 40. minucie znakomitą szybką akcję wyprowadziła kapitan reprezentacji Ewa Pajor. Po ataku zawodniczki VfL Wolfsburg jej koleżanki nieco się pogubiły w polu karnym, ale piłka wróciła dość szczęśliwie do Pajor, a ta sytuacyjnym strzałem z kilkunastu metrów otworzyła wynik spotkania.

Chwilę później Pajor trafiła do siatki po raz drugi, ale tym razem była na wyraźnym spalonym. Na przerwę Polki jednak schodziły ze skromnym, jednobramkowym prowadzeniem, a w drugiej części gry przez długi czas wydawało się, że uda im się utrzymać korzystny wynik.

Polska chce zostać gospodarzem mistrzostw Europy! PZPN złożył wniosekPolska chce zostać gospodarzem mistrzostw Europy! PZPN złożył wniosek

W końcówce Belgijki jednak przycisnęły, szukając bramki wyrównującej. Najpierw w znakomitej sytuacji nad poprzeczką główkowała Tinne De Caigny, ale już w 79. minucie gry efektownym centrostrzałem z prawego skrzydła popisała się doświadczona zawodniczka Olympique'u Lyon Janice Cayman i zaskakując Annę Szymańską doprowadziła do remisu 1:1. Takim wynikiem zakończyło się też to spotkanie.

Rekord frekwencji w Gdańsku

Mecz Polska - Belgia na stadionie w Gdańsku obejrzało ponad 8 tysięcy widzów. Liczba 8011 kibiców obecnych na trybunach to absolutny rekord frekwencji na meczu kobiecej reprezentacji i dowód na wzrost popularności piłki nożnej kobiet w Polsce.

Poprzedni rekord został ustanowiony w listopadzie 2019 roku, gdy na meczu el. Euro 2022 z Hiszpanią (0:0) pojawiło się 7528 osób. Kolejny mecz eliminacyjny Polki rozegrają we wtorek, gdy zagrają na wyjeździe z Armenią.