Twarde stanowisku lig europejskich wobec FIFA: "To nie jest rozwiązanie problemów"

European Leagues, czyli stowarzyszenie zawodowych lig piłkarskich w Europie, wydało oficjalne oświadczenie, w którym stanowczo sprzeciwia się idei rozgrywania mistrzostw świata co dwa lata. - To nie jest rozwiązanie problemów - czytamy.

Arsene Wenger pracuje w FIFA w roli szefa ds. globalnego rozwoju piłki nożnej. Francuz jest twarzą pomysłu organizacji, która ma zamiar zrewolucjonizować koncepcję mistrzostw świata. Obecnie mundiale rozgrywają się co cztery lata, natomiast plan FIFA zakładałby ich organizację co 24 miesiące. "Podstawą mojego pomysłu jest coroczny podział na grupy eliminacyjne, po którym na koniec sezonu byłby rozgrywany wielki turniej. Z wyjątkiem dwóch okienek na mecze reprezentacji, piłkarze zostawaliby w klubach niemal przez cały rok" - mówił Wenger w rozmowie z "L'Equipe".

Zobacz wideo Skąd pomysł na utworzenie Superligi? Jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze [Studio Biznes]

European Leagues jest przeciwne zmianom w organizowaniu mistrzostw świata. "Jednogłośny sprzeciw"

European Leagues, czyli stowarzyszenie zawodowych lig piłkarskich w Europie, opublikowało oficjalne oświadczenie, w którym zdecydowanie sprzeciwia się idei rozgrywania mistrzostw świata co dwa lata. "Zarząd EL spotkał się dziś w szwajcarskim Nyonie. Przy tej okazji chcemy stanowczo i jednogłośnie sprzeciwić się propozycji rozgrywania mistrzostw świata co dwa lata. Ligi zamierzają współpracować z innymi zainteresowanymi stronami, żeby uniemożliwić organom podejmowanie jednostronnych decyzji" - rozpoczęli.

"Tworzenie nowych rozgrywek, odświeżanie tych obecnych i rozszerzanie rozgrywek klubowych oraz reprezentacyjnych, zarówno na arenie kontynentalnej, jak i globalnej, nie są rozwiązaniami problemów naszej dyscypliny w tym i tak bardzo napiętym kalendarzu. Wprowadzenie zmian wymaga zgody wszystkich zainteresowanych stron i ich tworzenie może być jedynie wynikiem szukania równowagi pomiędzy piłką klubową a reprezentacyjną oraz między klubową w krajach i za granicą" - czytamy.

Oświadczenie zostało podpisane przez 13 przedstawicieli różnych lig - m.in lig z TOP5 (Premier League, Primera Division, Bundesliga, Serie A, Ligue 1), ligi portugalskiej, rosyjskiej czy polskiej. Ekstraklasa należy do stowarzyszenia od 2007 roku, a obecnie jej reprezentantem jest prezes Marcin Animucki.

Więcej o: