Wielkie zmiany w PZPN! Podjęto decyzję o odwołaniu czołowych działaczy

Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej w sobotę odwołał sekretarza generalnego Macieja Sawickiego, przewodniczącego Kolegium Sędziów Zbigniewa Przesmyckiego oraz dyrektora Departamentu Piłki Amatorskiej (Grassroots) Magdalenę Urbańską. Odejście Sawickiego może być ważnym sygnałem przed wyborami nowego prezesa PZPN, które już za miesiąc.

Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej na posiedzeniu, które odbyło się w sobotę, podjął decyzje o odwołaniu sekretarza generalnego Macieja Sawickiego, przewodniczącego Kolegium Sędziów Zbigniewa Przesmyckiego oraz dyrektora Departamentu Piłki Amatorskiej (Grassroots) Magdaleny Urbańską. Wszystkie te decyzje personalne wejdą w życie 19 sierpnia 2021 roku, czyli tuż po wyborach nowego prezesa PZPN, które odbędą się na Walnym Zgromadzeniu Sprawozdawczo-Wyborczym 18 sierpnia, gdy wybrany zostanie także nowy prezes PZPN. 

Zobacz wideo Bitwa o fotel prezesa PZPN. "Jestem zniesmaczony unikaniem debaty"

Najgłośniejsze z pewnością są odejścia Sawickiego i Przesmyckiego. Sawicki przez pełne 9 lat był najbardziej zaufanym człowiekiem odchodzącego prezesa Zbigniewa Bońka. Jak się okazuje, on sam poprosił o odwołanie z funkcji sekretarza generalnego. "Z Prezesem Zbigniewem Bońkiem przyszedłem do PZPN i razem odejdziemy. Decyzję co do swojej przyszłości i pozostaniu w piłce podejmę po 18 sierpnia" - napisał Sawicki na Twitterze i zamieścił obszerniejszą wiadomość. 

Decyzja Sawickiego sygnałem przed wyborami?

W nich można przeczytać, że Sawicki, któremu można przypisać wielką poprawę PZPN na tle organizacyjno-finansowym, po 19 sierpnia nie będzie już pełnił funkcji sekretarza. Dzieje się tak, mimo że jeden z kandydatów na stanowisko prezesa PZPN, Marek Koźmiński, oficjalnie ogłaszał, że jednym z jego zaufanych ludzi będzie właśnie Sawicki. 

- Nie jest to tajemnicą. W roli wiceprezesa PZPN ds. piłkarstwa amatorskiego widzę Radosława Michalskiego. Paweł Wojtala na pewno byłby dobrym wiceprezesem do spraw szkolenia. Andrzej Padewski zająłby się sprawami organizacyjno-finansowych. Dobrym sekretarzem generalnym na następne pięć lat jest Maciej Sawicki, który ma ogromne kontakty i wiedzę - mówił Koźmiński w wywiadzie ze Sport.pl. Sekretarz generalny wspierał też byłego reprezentanta Polski na spotkaniach z delegatami.

Jak się okazuje, Koźmiński będzie musiał zmienić swoje plany. Aczkolwiek decyzja Sawickiego może być też podyktowana faktem, iż szanse na zwycięstwo Koźmińskiego nad Cezarym Kuleszą w sierpniowych wyborach są niewielkie. Według rozmaitych obliczeń Kulesza może liczyć na ponad 80 z 118 głosów w zbliżającym się głosowaniu. 

Marek Koźmiński i Cezary KuleszaMarek Koźmiński składa jasną deklarację i mówi: Boją się mnie

Kontrowersyjny szef sędziów odchodzi

19 sierpnia odejdzie także kontrowersyjny przewodniczący Kolegium Sędziów Zbigniew Przesmycki, którzy zarządza środowiskiem sędziowskim w Polsce już przez niemal 10 lat - od grudnia 2011 roku. 

Dymisji Przesmyckiego domagali się kibice, a także spora część środowiska sędziowskiego, między innymi Jarosław Rynkiewicz, który udzielił wywiadu, w którym ujawnił praktyki stosowane wobec niego przez szefa Kolegium Sędziów. Były arbiter przekonywał, że był gnębiony i to przez niego musiał zakończyć karierę.

- Pan przewodniczący Przesmycki podejmuje decyzje jednoosobowo i uważa, że jest nieomylny. Prowadziłem mecze Ekstraklasy. Przede mną mogło być jeszcze pewnie dziesięć lat gwizdania. Obrzydzono mi jednak to zajęcie do tego stopnia, że nie chciałem już tego robić. Z przywileju prowadzenia meczów w najwyższych klasach rozgrywkowych zrezygnowałem w wieku 33 lat - mówił wtedy Rynkiewicz w rozmowie z portalem WP SportoweFakty.

Przesmycki wytoczył Rynkiewiczowi proces, ale go przegrał. - Zamierzam złożyć wniosek do Zarządu PZPN o odwołanie pana Przesmyckiego z funkcji przewodniczącego Kolegium Sędziów - zapowiadał w kwietniu po uprawomocnieniu wyroku Rynkiewicz. To już nie będzie potrzebne, od 19 sierpnia kto inny będzie bowiem szefem polskich sędziów. 

Więcej o: