FIFA planuje wielką rewolucję w przepisach! Trwają już testy zmian

Dwie połowy po 30 minut z zatrzymywaniem czasu, nielimitowane zmiany, auty wykonywane nogą i czasowe zawieszenie za żółtą kartkę - takie zmiany według hiszpańskiego "El Mundo Deportivo" zamierza przetestować FIFA na jednym z turniejów młodzieżowych.

FIFA zamierza sprawdzić środki, które w dalszej przyszłości mogłyby zrewolucjonizować futbol. Testy są dopiero w fazie wstępnej i mają się odbyć w trakcie Future of Football Cup. Jak podaje "Mundo Deportivo", opierają się one na czterech fundamentach.

Pierwszym z nich jest rozgrywanie meczu piłkarskiego w formie 2x 30 minut, ale wcale nie musi to oznaczać jego skrócenia. Czas miałby być bowiem zatrzymywany w trakcie przerw w grze, których jest niemało podczas spotkania. Odbywałoby się to podobnie, jak w meczach koszykówki czy futsalu.

Ponadto sprawdzona ma zostać nieograniczona liczba zmian. Jak dobrze wiadomo, obecnie w czasach pandemii trenerzy mają do dyspozycji pięć zmian i ewentualną szóstą w dogrywce. Wcześniej z kolei można było dokonać tylko trzech zmian w składzie w trakcie spotkania.

Zbigniew Boniek i Paulo Sousa na treningu przed meczem Polska - Hiszpania na Euro 2020Zbigniew Boniek znalazł winnych porażki reprezentacji Polski na Euro 2020

Kolejną zmianą miałoby być wznawianie gry z autu nogą. Miałoby to uatrakcyjnić spotkanie, gdyż pozwoliłoby to na tworzenie większego zagrożenia pod bramką przeciwnika, gdzie zdecydowanie łatwiej jest dostarczyć piłkę nogą, niż rękami z linii bocznej.

Na koniec FIFA chciałaby także przetestować karę czasowego zawieszenia za obejrzenie żółtej kartki. Ukarany zawodnik musiałby wówczas spędzić pięć minut poza boiskiem, zanim wróciłby do gry.

Wszystkie te zmiany mają zostać przetestowane w praktyce na turnieju Future of Football Cup, w którym biorą udział drużyny młodzieżowe PSV Eindhoven, AZ Alkmaar, RB Lipsk i Club Brugge. Po zakończeniu turnieju testy te zostaną poddane szczegółowej analizie, po której zostałaby podjęta decyzja, czy FIFA w ogóle zaproponuje takie zmiany International Board w kontekście przyszłości.