Szokująca kandydatura do organizacji mundialu w 2030 roku. Tego jeszcze nie było!

Arabia Saudyjska chce zorganizować mistrzostwa świata w 2030 roku. Prawdopodobnym partnerem tego kraju będą Włochy - informuje portal The Athletic.

Mistrzostwa świata w 2026 roku będą historycznym wydarzeniem. Wtedy mundial zostanie zorganizowany w trzech państwach (Kanada, Meksyk, Stany Zjednoczone), a udział w turnieju weźmie 48 reprezentacji. Taki sam format jest przewidziany na mistrzostwa świata cztery lata później. Niewykluczone, że w 2030 roku za organizację turnieju będą odpowiadały dwa kraje.

Zobacz wideo Włosi zachwycają na Euro 2020. "Ta reprezentacja jest najlepszą wizytówką włoskiego futbolu"

Media: Arabia Saudyjska oraz Włochy mogą zorganizować mundial w 2030 roku

Jak informuje portal The Athletic, Arabia Saudyjska jest zainteresowana organizacją mistrzostw świata w 2030 roku. FIFA preferuje, aby taką imprezę organizowały dwa lub trzy kraje, aby obciążenie finansowe nie było aż tak duże. Amerykańska firma Boston Consultancy Group doradza Arabii, aby nie była jedynym gospodarzem mistrzostw świata.

Pierwszą sugestią było połączenie sił z Egiptem oraz Marokiem, która zjednoczyłaby afrykańskie i azjatyckie federacje piłkarskie. Mały potencjał komercyjny, niski poziom infrastruktury i strach o bezpieczeństwo uczestników takiej imprezy sprawia, że taka propozycja może nie przekonać FIFY. Wybór może paść na Włochów, którzy w niedzielę 11 lipca pokonali Anglię i zostali mistrzami Europy. To oznaczałoby, że po raz pierwszy w historii impreza rangi mistrzostw świata odbyła się jednocześnie na dwóch kontynentach!

W miniony czwartek prezes włoskiej federacji Gabriele Gravina powiedział, że Włosi są zainteresowani organizacją mistrzostw Europy w 2028 roku i mistrzostw świata w 2030 roku. Po raz ostatni Italia organizowała turniej rangi MŚ lub Euro w 1990 roku. Oba kraje mają między sobą bliskie stosunki nie tylko na poziomie biznesowym i dyplomatycznym, ale też sportowym. W styczniu 2022 roku w Arabii odbędzie się Superpuchar Włoch pomiędzy Interem Mediolan a Juventusem.

Więcej o: