Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

UEFA podjęła decyzję ws. przyjęcia kolejnego członka! Reprezentacja z gwiazdami piłki

Komitet Wykonawczy UEFA podjął ostateczną decyzję o zgłoszeniu Kraju Basków do struktur europejskiej piłki.

W grudniu ubiegłego roku Baskijski Związek Piłki Nożnej zwrócił się oficjalnie do FIFA i UEFA o uzyskanie pełnoprawnego członkostwa w tych organizacjach. Związek twierdził wówczas, że "pragnieniem większości społeczeństwa baskijskiego" jest, aby Kraj Basków miał swoją reprezentację uznawaną na świecie. Prezydent Luis María Elustondo wraz z członkami rządu baskijskiego polecieli nawet do Szwajcarii rozmawiać o tym z działaczami FIFA i UEFA.

Zobacz wideo "Podolski to jest już trochę taki miś z Krupówek. Ale to jest piękna historia"

Media: Kylian Mbappe wybrał nowy klub! Media: Kylian Mbappe wybrał nowy klub! "Nawet Ramos go nie przekona"

UEFA odrzuciła zgłoszenie Basków. "Nie spełniają kryterium"

Światowe federacje nie dały jednak zielonego światła. W dniu finału Euro spotkał się Komitet Wykonawczy UEFA. Po pół roku od zgłoszenia Baskijskiego Związku Piłki Nożnej, jednogłośnie odrzucił możliwość dołączenia tej reprezentacji do struktur europejskiej piłki - czytamy w hiszpańskim dzienniku "El Diario Vasco". Tamtejsi dziennikarze dodali, że FIFA uzasadnia, że baskijska federacja należy do Hiszpańskiego Związku Piłki Nożnej, a Kraj Basków nie spełnia kryterium bycia uznawanym przez większość społeczności międzynarodowej.

Reprezentacja Kraju Basków od 1922 roku rozgrywa wyłącznie mecze towarzyskie. Wygrała 27 z 40 takich pojedynków. W ostatnich latach pokonała Wenezuelę 4:2 (2018) i Kostarykę 2:1 (2020) oraz zremisowała z Panamą 0:0 (2020).

Nahir Emreli zawodnikiem Legii Warszawa!Rzeźniczak zdradza, jak przekonał nową gwiazdę Legii do transferu

W drużynie Basków mogłoby wystąpić wielu znanych piłkarzy z czołowych drużyn Europy. Trzon stanowiliby zapewne zawodnicy Athletic Bilbao (Raul García, Inaki Williams, Iker Muniain, Unai Lopez, Inigo Martinez), ale też np. Ander Herrera z PSG czy Javi Martinez z Qatar SC.

Więcej o: