Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Wiadomo, ile mogą zarobić polskie kluby w eliminacjach Ligi Konferencji UEFA

8 lipca tego roku rozpoczną się eliminacje do fazy grupowej Ligi Konferencji UEFA. Od pierwszej rundy rywalizację rozpocznie Śląsk Wrocław, natomiast w drugiej rundzie - Raków Częstochowa i Pogoń Szczecin. Ile mogą zarobić polskie kluby w eliminacjach?

W przyszłym sezonie w Europie odbędzie się pierwsza edycja Ligi Konferencji UEFA. Udział w rozgrywkach łącznie weźmie 184 drużyn, a losowanie spotkań pierwszej rundy odbędzie się 15 czerwca. Po przynajmniej jednym przedstawicielu będzie miała każda z 55 federacji. Finał Ligi Konferencji odbędzie się 25 maja 2022 roku w Tiranie. Zwycięzca rozgrywek będzie miał zapewniony udział w fazie grupowej Ligi Europy w sezonie 2022/2023.

Zobacz wideo Jak wygląda zakulisowy rynek transferowy? Na to pytanie odpowiada raport PZPN [Studio Biznes]

Liga Konferencji UEFA. Niemal cztery miliony euro za awans do fazy grupowej rozgrywek

Śląsk Wrocław będzie jedynym polskim zespołem, który będzie walczył o awans do fazy grupowej Ligi Konferencji od pierwszej rundy. Drużyna prowadzona przez Jacka Magierę w przypadku wygranej zarobi 150 tys. euro. W drugiej rundzie zarówno wrocławianie, jak i Raków oraz Pogoń, w przypadku awansu do kolejnej rundy zainkasują 350 tys. euro.

Za wygraną w trzeciej rundzie polskie zespoły mogą liczyć na 550 tysięcy euro. W przypadku porażki w czwartej, ostatniej rundzie eliminacji, drużyna w ramach pocieszenia zgarnie 750 tys. euro. Z kolei awans do fazy grupowej oznacza premię w wysokości 2,94 mln euro. To oznacza, że drużyny z Ekstraklasy mogą w przypadku awansu łącznie zainkasować niemal cztery milion euro.

Za zwycięstwo w fazie grupowej każda drużyna otrzyma 500 tys. euro, a za remis dostanie 166 tys. euro. 650 tys. euro zainkasuje zwycięzca fazy grupowej, a drużyna z drugiego miejsca otrzyma 325 tys. euro. Udział w 1/16 finału oznacza zarobek w wysokości 300 tys. euro, natomiast dwa razy większa kwota jest do zdobycia za awans z niej. Ćwierćfinaliści zgraną po milion euro, a półfinaliści po dwa. Zdobywca Ligi Konferencji otrzyma 5 mln euro, a finalista może liczyć na 3 mln euro.