Oficjalnie: Rząd luzuje obostrzenia! Jest data powrotu siłowni, klubów fitness i kibiców na stadiony

- Od 29 maja nastąpi otwarcie siłowni, klubów fitness w reżimie sanitarnym - poinformował Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej. Rząd poluzował też inne obostrzenia.

Wzrost liczby szczepień i spadek zachorowań na koronawirusa zaowocował tym, że rząd postanowił poluzować obostrzenia. Na środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawicki i minister zdrowia Andrzej Niedzielski przedstawili plan luzowania obostrzeń na maj.

Zobacz wideo Poluzowania obostrzeń w części województw. Wraca część usług i nauczanie hybrydowe

Od 1 maja otwarte będą obiekty sportowe na świeżym powietrzu. Minister zdrowia zaznaczył, że jest to decyzja podyktowana również faktem, że zbliża się majówka, co sprzyja aktywności fizycznej. Otwarte zostaną też obiekty kryte i baseny dla zorganizowanych grup młodzieży i dzieci.

- Od 1 maja umożliwimy część aktywności sportowych na otwartym powietrzu, ale także w obiektach zamkniętych i basenach. Od 4 maja do działalności powrócą galerie handlowe i sklepy budowlane - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Będzie można również znów obejrzeć mecze na stadionach. Fani od 15 maja będą mogli zapełnić 25 procent miejsc na stadionie. To oznacza, że 30. kolejka Ekstraklasy będzie mogła odbyć się z kibicami. Kibice wejdą również na finał Ligi Europy w Gdańsku.  

Otwarcie branży fitness

Natomiast 29 maja nastąpi długo oczekiwane otwarcie branży fitness. Otwarte zostaną kryte obiekty sportowe i baseny. Wszystko z maksymalnym obłożeniem 50 procent (razem z widownią). Siłownie i kluby fitness również zostaną otwarte. Wprowadzono jednak limit osób - 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

Poluzowano też inne obostrzenia. Otwarto zewnętrzną gastronomię, hotele, kina i teatry na zewnątrz, do szkół mają wracać uczniowie. Jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15 – możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu od 15 maja. 

Więcej o: