Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Boniek miał udział w upadku Superligi. Wystarczył jeden jego pomysł

Zbigniew Boniek jest jedną z osób, które w ostrych słowach wypowiadały się na temat powstania Superligi praktycznie od samego początku. Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej miał jeden pomysł, który bardzo szybko zniechęcił pomysłodawców nowych rozgrywek do wcielania planów w życie.

Raptem kilkadziesiąt godzin przetrwał pomysł dotyczący zainicjowania nowych rozgrywek. Wystarczyły praktycznie dwa dni, aby niemal wszystkie kluby-założyciele wycofały się z pomysłu dołączenia do Superligi. Na ten moment nic zatem nie wskazuje na to, żeby idea faktycznie miała doczekać się realizacji.

Protest kibiców Tottenhamu przeciwko planom powołania SuperligiHiszpanka atakuje angielskie kluby za opuszczenie Superligi. "Tchórze"

Zbigniew Boniek chciał wykluczenia założycieli z krajowych rozgrywek

Temat nowych rozgrywek w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" poruszył Zbigniew Boniek. Prezes PZPN wypowiedział się między innymi na temat niejasności finansowych i rzekomych chęci ratowania zadłużonych budżetów Realu Madryt czy Juventusu. Boniek poinformował także o pomyśle, jaki UEFA miała wobec założycieli Superligi.

Zobacz wideo Krótki sen o Superlidze. "Ten projekt skompromitował dwanaście klubów"

Jak wynika ze słów prezesa PZPN, to on sam zasugerował prezydentowi UEFA, aby zaangażowane w projekt kluby zostały usunięte z krajowych rozgrywek. - Na kongresie zawnioskowałem, żeby od razu wykluczyć kluby "superligowe" z rozgrywek krajowych, co wsparł - zwracając się do mnie jako pomysłodawcy - Ceferin. Przy umowach licencyjnych, jakie podpisują także polskie kluby, jest punkt o tym, że drużyny muszą respektować regulaminy UEFA i FIFA i uczestniczyć w rozgrywkach organizowanych przez te ciała - wyjaśnił Boniek.

Zbigniew Boniek wprost o pomysłodawcach Superligi: Po prostu nie powinni być w tym biznesie

Prezes PZPN wyraził ponadto zdanie, że wszystkie osoby, które wzięły odpowiedzialność za stworzenie Superligi nie powinny zajmować się tak poważnymi sprawami. Z jego słów można było wyczytać, że głównie chodziło o Florentino Pereza.

Polska ewenementem na skalę Europy. Polska ewenementem na skalę Europy. "Tylko pięć-sześć krajów płaci od nas więcej"

- Ludzie, którzy byli w Superlidze najważniejsi, po prostu nie powinni być w tym biznesie. Bo gdzie, w jakiej firmie, szef, który doprowadził ją do zadłużenia po same uszy i ma miliard euro na minusie, ogłasza, że chce kupić piłkarza za kolejne 200 mln euro i nie ląduje za oknem? Za czyje pieniądze ma kupić tego Mbappe? W normalnych warunkach już dawno by wyleciał, a w piłce rządzi dalej i zadłuża dalej - wyznał Boniek.