Cristiano Ronaldo okradziony z gola? Wielka kontrowersja w meczu el. MŚ! [WIDEO]

Portugalia nieoczekiwanie zremisowała z Serbią 2:2, ale nie obyło się bez skandalu, bo sędzia nie uznał prawidłowej bramki Cristiano Ronaldo. Z kolei Luksemburg sensacyjnie ograł Irlandię 1:0, a kolejny raz trzy punkty zgarnęli Turcy. Zapraszamy do przeczytania podsumowania sobotnich meczów eliminacyjnych do mundialu w Katarze.

Grupa G

Reprezentacja Turcji wciąż zachwyca. Kilka dni temu drużyna Senola Günesa pokonała Holandię 4:2, a w sobotę gładko ograła Norwegów 3:0. Ozan Tufan zdobył dwie bramki, a Caglar Soyuncu jedną. Erling Haaland, obok Martina Odegaarda kluczowy zawodnik Norwegów, nie oddał nawet celnego strzału! Norwedzy kończyli mecz w osłabieniu, bo z boiska został wyrzucony Kristian Thorstvedt. Turcy, dzięki wygranej, mają już sześć punktów i są liderem grupy G. Dwa zwycięstwa ma także Czarnogóra, która rozbiła 4:1 Gibraltar. Dopiero na trzecim miejscu jest Holandia, która po golach Stevena Berghuisa i Luuka de Jonga ograła Łotwę 2:0. Łotysze i Gibraltarczycy mają zero punktów.

Grupa H

W meczu na szczycie grupy H Rosjanie, po dwóch bramkach Artioma Dziuby, ograli Słowenię 2:1. Dla gości gola strzelił Josip Ilicić, gwiazdor Atalanty Bergamo.

Rosjanie mają sześć punktów, a Słowenia trzy. Trzecie miejsce zajmuje Chorwacja, która po golu Mario Pasalicia z Atalanty, pokonała Cypr 1:0 i odniosła pierwsze zwycięstwo w eliminacjach. Czwarte miejsce zajmuje Słowacja, czyli grupowy rywal Polaków na Euro 2021. Słowacy nieoczekiwanie przegrywali 0:2 z Maltą u siebie, ale ostatecznie zdołali wyrównać. Malta jest piąta (1 pkt), a Cypr szósty (1 pkt).

Grupa E

Na początku drugiej połowy Czesi objęli prowadzenie po trafieniu Lukasa Provoda. Belgowie odpowiedzieli golem Romelu Lukaku z 60. minuty. Później nie padła już żadna bramka. Obie drużyny mają po cztery punkty. Pozostałe zespoły z tej grupy rozegrały tylko jedno spotkanie. Białoruś ma trzy punkty, a Estonia i Walia przegrały poprzednie mecze.

Grupa A

W poprzedniej kolejce Serbowie ograli 3:2 Irlandię, a Portugalczycy wymęczyli zwycięstwo 1:0 z Azerbejdżanem. A jak było w sobotę? Mistrzowie Europy prowadzili 2:0 po pierwszej połowie, a oba gole strzelił Diego Jota z Liverpoolu.

Po przerwie Serbowie wrócili do gry. Tuż po zmianie stron bramkę kontaktową zdobył Aleksandar Mitrović, a w 60. minucie gola na 2:2 strzelił Filip Kostić z Eintrachtu Frankfurt. W doliczonym czasie gry czerwoną kartkę obejrzał Nikola Milenković z Fiorentiny, ale Portugalczycy nie zdążyli tego wykorzystać.

To znaczy wykorzystali, ale holenderski sędzia Danny Makkelie nie uznał gola Cristiano Ronaldo w ostatniej akcji spotkania. Po długim zagraniu zaledwie 18-letniego Nuno Mendesa, Ronaldo zdołał wykorzystać złe wyjście z bramki golkipera Serbów i posłać piłkę obok niego, do bramki gospodarzy. Wszystkie powtórki sugerują, ze wolno tocząca się piłka niemal na pewno zdążyła przekroczyć linię bramkową przed interwencją serbskiego obrońcy Stefana Mitrovicia. Sędziowie jednak tego nie zauważyli i nie zaliczyli tego trafienia.

Cristiano Ronaldo był wściekły, protestował bardzo gorąco, za co został ukarany żółtą kartką. Wyglądało nawet na to, że Portugalczyk jeszcze przed ostatnim gwizdkiem opuścił murawę i rzucił opaską kapitańską o ziemię. Sędziów w tej sytuacji mógłby uratować system VAR albo Goal-line Technology, ale decyzją europejskiej federacji w eliminacjach do mundialu w Katarze technologii się nie używa, co od początku wywołuje duże kontrowersje.

W drugim meczu tej grupy Irlandia nieoczekiwanie przegrała 0:1 z Luksemburgiem. Pod koniec meczu gola strzelił Gerson Rodrigues, 25-latek z Dynama Kijów. To już trzecia wygrana Luksemburczyków w ciągu siedmiu ostatnich spotkań. Wcześniej - w Lidze Narodów - ograli Cypr oraz Czarnogórę.

W niedzielę gra Polska

W debiucie Paulo Sousy reprezentacja Polski zremisowała na wyjeździe 3:3 z Węgrami. Kolejnym rywalem biało-czerwonych będzie Andora. Mecz odbędzie się w niedzielę 28 marca.

Liderem grupy jest Anglia, która rozbiła 5:0 San Marino. Wiceliderem jest Albania, która wygrała na wyjeździe z Andorą 1:0 po trafieniu obrońcy Ermira Lenjaniego. Na trzeciej pozycji są Polacy wraz z Węgrami. W następnej kolejce, Polska zagra z Andorą (godz. 20.45). Tego samego dnia Anglia zmierzy się na wyjeździe z Albanią, a Węgrzy pojadą do San Marino.

Do mistrzostw świata zakwalifikują się zwycięzcy dziesięciu grup. Drużyny z drugich miejsc zagrają w barażach. Oprócz nich wystąpią również dwie najlepsze ekipy z Ligi Narodów UEFA, które nie wywalczą przepustki z eliminacji. Z baraży na mundial pojadą trzy najlepsze zespoły.

Półfinały play off odbędą się w marcu 2022 roku. O awansie do ich finału przesądzi jeden pojedynek. Podobnie będzie w finałach, a o gospodarzu każdego starcia zadecyduje losowanie.