Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Media: Koniec Finansowego Fair Play! UEFA zmienia zasady

UEFA zamierza w najbliższym czasie zrezygnować z Finansowego Fair Play. Federacja chce wprowadzić nowy system, który da klubom większą swobodę w wydawaniu pieniędzy - informuje włoski dziennikarz, Tancredi Palmieri.

Przepisy Finansowego Fair Play zostały wprowadzone przed rozpoczęciem sezonu 2011/2012. Zadaniem tego systemu było osłabienie inflacji z tytułu zarobków piłkarzy oraz namawianie klubów do tego, aby nie wydawały wielkich pieniędzy i nie przynosiły dużych strat. Tę zasadę obchodzono na wiele sposobów, a piłkarskie środowisko było oburzone, kiedy zasady FFP łamał Manchester City czy Paris Saint-Germain. W lutym 2020 roku UEFA ukarała "Obywateli" dwuletnim zakazem gry w europejskich pucharach za łamanie zasad tego systemu, ale po pięciu miesiącach ich apelacja została przyjęta, a została wymierzona wyłącznie kara finansowa w wysokości 10 milionów euro.

Zobacz wideo Fiorentina - Milan 2:3. Ibrahimović na 0:1 [ELEVEN SPORTS]

Zmiany w wydawaniu pieniędzy przez kluby. Finansowe Fair Play przestanie istnieć

Jak informuje włoski dziennikarz, Tancredi Palmieri, UEFA zamierza wprowadzić nowy system, który umożliwi klubom większą swobodę w wydawaniu pieniędzy, co oznacza rezygnację z Finansowego Fair Play. Na razie nie znamy szczegółów nowego systemu, który ma sprawić, że kluby piłkarskie będą miały większą swobodę w wydawaniu pieniędzy.

Przed wybuchem pandemii koronawirusa wielomilionowe transfery były codziennością. Rekordową transakcją od wprowadzenia Finansowego Fair Play była ta z udziałem Neymara w 2017 roku, kiedy to opuścił Barcelonę na rzecz PSG za kwotę wykupu wpisaną w kontrakcie – 222 miliony euro. Możemy się zatem spodziewać, że najbliższe okno transferowe z nowymi zasadami będzie bardzo ciekawe.

Od sezonu 2011/2012 ukarane za złamanie zasad Finansowego Fair Play zostały takie kluby, jak Fenerbahce SK czy AC Milan. Wicelider Serie A poprosił o wykluczenie z rozgrywek Ligi Europy w wyniku naruszenia zobowiązań w zakresie progu rentowności Finansowego Fair Play w okresach monitorowania 2015/2016/2017 i 2016/2017/2018, o czym informował Sąd Arbitrażowy ds. Sportu (CAS).

Więcej o: