Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Słynna Maracana zmieni nazwę? Mario Filho zniknie ze stadionu

Słynny stadion Maracana w Rio de Janeiro może przyjąć imię legendarnego Pele. Według medialnych doniesień pełna nazwa obiektu brzmiałaby Edson Arantes do Nascimento - Rei Pele.

Z pomysłem zmiany nazwy słynnego brazylijskiego stadionu wyszli ustawodawcy stanowi Rio de Janeiro. Propozycja musi być jednak zaakceptowana przez gubernatora. - To hołd dla człowieka, który jest rozpoznawany na całym świecie za swoje dziedzictwo w brazylijskiej piłce nożnej i za zasługi dla naszego kraju - powiedział zastępca projektu cytowany przez telewizję "Sky". 

Zobacz wideo Marciniak odpowiada na krytykę Legii i Rakowa: "Wybieranie sędziów przez kluby to bardzo niebezpieczny trend"

Brazylijczycy chcą nazwać stadion imieniem Pelego. Co z poprzednią nazwą obiektu?

Obecnie kompleks w Rio de Janeiro nosi nazwę Stadionu im. Dziennikarza Mario Filho, aktywisty, który prężnie lobbował na rzecz jego budowy w latach 40. XX wieku. Zgodnie z planami ustawodawcy zmiana nazwy ma obowiązywać tylko stadionu Maracana. Reszta kompleksu, w skład którego wchodzą hala sportowa oraz inne boiska, nadal będzie nosić dawne imię. 

DLOKR; Jakub Kosecki; Polska - LichteinsteinKosecki: Anderson przyszedł na trening z komputerem. Po następnym już go nie zobaczyliśmy

Edson Arantes do Nascimento, to pełne imię i nazwisko Pelego, legendę brazylijskiej piłki i trzykrotnego mistrza świata z 1958, 1962 i 1970 roku. "Rei" natomiast w języku portugalskim oznacza "król". W 1969 roku Pele zdobył także na tym stadionie tysięczną bramkę w swojej karierze. Wtedy Santos mierzył się z Vasco da Gama - klubem regularnie występującym na Maracanie.

Obiekt w Rio de Janeiro był także dwukrotnym gospodarzem meczów finałowych mistrzostw świata w 1950 oraz 2014 roku. Odbyła się na nim również ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich 2016. 

Więcej o: