Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Piłkarze Brentford nie będą już klękali przed meczami na znak wsparcia akcji "No Room for Racism"

Piłkarze występującego w angielskiej Championship Brentford FC zdecydowali, że nie będą już klęczeć przed meczami na znak wsparcia akcji "No Room for Racism". Klub opublikował w tej sprawie specjalne oświadczenie.

Oświadczenie piłkarzy pojawiło się na oficjalnej stronie klubu w sobotę (13.02), czyli dzień przed ligowym spotkaniem z Barnsley. W tym meczu po raz pierwszy zawodnicy wyłamali się od przyjętego jakiś czas temu zwyczaju i rzeczywiście nie uklęknęli przed pierwszym gwizdkiem. To pierwszy taki przypadek w piłce nożnej kiedy zwyczajowi temu sprzeciwiła się jednym głosem cała drużyna. Do tej pory zdarzały się tylko pojedyncze przypadki wśród zawodników. Jednym z pierwszych sportowców na świecie, który odmówił gestu, był czarnoskóry koszykarz Orlando Magic, Jonathan Isaac. 

Zobacz wideo Manchester United - West Ham United 1-0. Bramka Scotta McTominaya [Eleven Sports]

- Jako drużyna zdecydowaliśmy już więcej nie klęczeć przed meczami. Rozpoczniemy to od sobotniego spotkania z Barnsley. Wierzymy, że możemy poświęcić nasz czas i energię, by promować równość rasową w inny sposób. Z pierwszej ręki doświadczyliśmy niepożądanych zachowań oraz komentarzy od przeciwników teraz, jak i w przeszłości. Jest dla nas jasne, by kontynuować nacisk na wszelkie przejawy dyskryminacji, ale podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu akcji do zakończenia sezonu. Jednak dalej wspieramy inne drużyny i zawodników, którzy nadal chcą popierać ją, klęcząc przed meczem - czytamy w opublikowanym oświadczeniu.

KloppZałamany Juergen Klopp dostał pytanie i brutalnie szczerze wypalił: Tak. Nie mogę w to uwierzyć

Ruch "Black Lives Matter" na stałe zagościł w światowym sporcie. 

Ruch "Black Lives Matter" zapoczątkował protesty w Stanach Zjednoczonych po tragicznej śmierci George'a Floyda. Aktywiści z całego świata włączyli się w ruch, którego celem jest walka z przemocą wobec ciemnoskórej społeczności oraz rasizmem systemowym. Zwyczaj klękania przed  zawodami sportowymi zapoczątkował futbolista San Francisco 49ers Colin Kaepernick, który oprócz uklęknięcia podnosił w górę zaciśniętą pięść. Później znalazł on naśladowców na stadionach całego świata i w różnych dyscyplinach. 

W czerwcu 2020 roku zwyczaj rozpowszechnił się na boiskach piłkarskich w Wielkiej Brytanii. Piłkarze w Premier League przed meczami nie tylko klękali, ale również mieli na koszulkach naszywki z hasłem "Black Lives Matter". Na początku obecnego sezonu hasło zostało zamienione na "No Room for Racism", ale zwyczaj klękania pozostał. 

Mourinho ostro potraktował dziennikarkę. Znów widzi wroga za każdym rogiem. Ten projekt się już kończy?Mourinho ostro potraktował dziennikarkę. Znów widzi wroga za każdym rogiem. Ten projekt się już kończy?