Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Wielkie zmiany na Euro 2020? Karl-Heinz Rummenigge zdradza, jakie opcje rozważa UEFA

11 czerwca 2021 roku rozpocznie się EURO 2020. Przed rozpoczęciem imprezy może jednak dojść do ważnej zmiany, którą zdradził prezes Bayernu Monachium, Karl-Heinz Rummenigge w rozmowie z dziennikiem "Muenchner Merkur".

Pomysł z mistrzostwami Europy rozgrywanymi w 12 miastach w 12 krajach był zaproponowany przez byłego prezydenta federacji, Michela Platiniego. Taka autorska formuła miała zainaugurować w EURO 2020, natomiast pojawiają się wątpliwości po ostatniej wypowiedzi prezesa Bayernu Monachium, Karla-Heinza Rummenigge. W rozmowie z monachijskim dziennikiem "Muenchner Merkur" Rummenigge zdradził, że UEFA myśli o rozegraniu turnieju w jednym kraju. - Wiem, że prezydent Ceferin jest bardzo ostrożny wobec pandemii koronawirusa i zastanawia się, czy nie byłoby rozsądniej, żeby EURO rozegrać w jednym kraju. Wszystko miałoby się odbywać z całym niezbędnym protokołem sanitarnym - powiedział prezes klubu z Monachium.

UEFA rozważa różne opcje

W zeszłym tygodniu prezydent UEFA, Aleksander Ceferin, powiedział, że na 99 procent mistrzostwa Europy odbędą się zgodnie z planem i mecze będą rozgrywane w 12 miastach w 12 różnych krajach. Przy okazji Ceferin wspomniał, że federacja jest gotowa na awaryjne scenariusze, a ostateczna decyzja zostanie ogłoszona 5 marca tego roku.

W związku z obecną sytuacją na świecie federacja teraz rozważa między innymi cztery warianty zapełniania stadionów – w 100 procentach, 50-100 procent, maksymalnie 20-30 procent lub bez obecności kibiców. UEFA liczy, że z pomocą przy ustaleniu ostatecznej decyzji przyjdzie im szczepionka na COVID-19.

Zobacz wideo 1. FSV Mainz 05 - VfL Wolfsburg 0-2 - Gol Bartosza Białka na 0-1 [Eleven]

Jeżeli jednak pierwotny pomysł zostanie zatwierdzony, to mecze EURO 2020 będzie rozgrywany w 12 miastach 12 krajów Europy – Glasgow, Bilbao, Amsterdamie, Dublinie, Rzymie, Monachium, Kopenhadze, Budapeszcie, Bukareszcie, Baku, Sankt Petersburgu i Londynie. Mecze półfinałowe oraz finał zostaną rozegrane na Wembley.

Reprezentacja Polski awansowała na EURO 2020 po wygraniu grupy G w eliminacjach z 25 punktami na koncie. Nasza reprezentacja wystąpi w grupie E, a jej rywalami będą Słowacja, Hiszpania i Szwecja. Polska zagra pierwszy i trzeci mecz w Dublinie, a drugie w Bilbao. Zakończenie turnieju jest przewidziane na 11 lipca 2021 roku.