Nowy stadion i hala za ponad 250 milionów złotych! Ogłoszono przetarg

Ogłoszono przetarg na budowę kompleksu sportowego w Katowicach, w którego skład wejdą hala na trzy tysiące osób i stadion mogący pomieścić piętnaście tysięcy kibiców. Realizacja projektu ma kosztować około 275 milionów złotych. - "Pierwszą łopatę" wykonawca powinien wbić jeszcze w przyszłym roku - czytamy w komunikacie władz miasta. Ze stadionu będzie korzystał występujący w drugiej lidze GKS Katowice.

- Kompleks sportowy z obiektem piłkarskim, halą do siatkówki, koszykówki i piłki ręcznej oraz treningowymi boiskami piłkarskimi będzie największą inwestycją sportową realizowaną w Katowicach. Proces inwestycyjny osiągnął kolejny kamień milowy. Dzisiaj opublikowano przetarg na wykonawcę prac budowlanych, który "pierwszą łopatę" powinien wbić jeszcze w przyszłym roku - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Urząd Miasta Katowice.

Zobacz wideo Kolejna asysta Recy w Serie A! [ELEVEN SPORTS]

Przetarg na budowę nowego stadionu i hali w Katowicach ogłoszony

Budowa kompleksu będzie realizowana w pobliżu odcinka Kraków-Katowice autostrady A4, w obszarze zbiegu ul. Upadowej, Załęskiej Hałdy i Bocheńskiego. Miasto w wyniku przetargu zakupiło tam działkę za kwotę 302 tys. zł, a także złożono wnioski o pozwolenie na budowę i zakończono proces projektowania inwestycji. Za projekt kompleksu sportowego odpowiada firma RS Architekci. W skład kompleksu wejdą m.in. stadion piłkarski z 14893 krzesełkami oraz hala do siatkówki mogąca jednorazowo gościć 2792 widzów, a w dalszej kolejności także kolejne boiska piłkarskie, które posłużą m.in. akademii GKS-u Katowice. Seniorskie drużyny klubowe będą użytkowały główne obiektu kompleksu. 

- Budujemy wielką, wielosekcyjną GieKSę. Dlatego swoje miejsce w kompleksie ma również hala dla siatkarzy, którzy Katowice reprezentują w PlusLidze. Wiem, że środowisko sportowe czekało na informację, że przetarg na wybór wykonawcy kompleksu sportowego w Katowicach jest ogłoszony - powiedział prezydent Katowic, Marcin Krupa. 

Budowa kompleksu pochłonie 272,5 miliona złotych

Wcześniej pojawiła się informacja, że radni w Katowicach przegłosowali budżet na rok 2021 i prognozę finansową aż do 2045 roku. To oznaczało dla prezydenta miasta możliwość rozpoczęcia budowy stadionu i hali, z których korzystał będzie drugoligowy GKS Katowice, a na ten cel wyemitowano środki w wysokości 150 milionów złotych z budżetu. Teraz oficjalnie poinformowano, że łącznie pierwszy etap budowy kompleksu pochłonie 230 milionów złotych, a drugi (dodatkowe boiska i obiekty małej architektury) około 42,5 miliony złotych. 

Na razie sekcje GKS-u Katowice użytkowały inne obiekty sportowe w mieście - piłkarze grają na stadionie przy ul. Bukowej niedaleko Chorzowa, siatkarze w hali "Szopienice" lub przy większych spotkaniach ligowych w katowickim Spodku, w tych samych miejscach pojawiają się także hokeiści.

Więcej o:
Copyright © Agora SA