Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

"Tym dzieciom naprawdę załamuje się cały świat" [POLIGON SZKOLENIOWY]

Jak brutalne jest otoczenie, w którym dorastają młodzi piłkarze? Postanowił to sprawdzić Dawid Szymczak, dziennikarz Sport.pl, a efekty jego pracy możecie zobaczyć w nowym minicyklu "Poligon Szkoleniowy".

Na serię "Poligon Szkoleniowy" składają się trzy teksty, które publikujemy codziennie od 23 do 25 grudnia o 19 na Sport.pl

W środę wieczorem publikujemy tekst o zapomnianych dzieciach Premier League i wstrząsie w Anglii po śmierci 17-letniego Jeremy'ego Wistena. Wydawałoby się, że akademie angielskich klubów to przedsionek do piłkarskiego nieba, ale do niego dostają się jedynie jednostki. A co z większością, która przegrała swoje marzenia? Czy ktoś w ogóle pamięta o tych młodych ludziach i czy piłka nożna ma sposób na to, by zapobiec kolejnym dramatom? - Tym dzieciom naprawdę załamuje się cały świat - mówi Leszek Ojrzyński, trener Stali Mielec i ojciec Jakuba, 18-letniego bramkarza Liverpoolu.

W czwartek zaglądamy za kulisy polskich akademii. Nasz futbol stara się gonić Zachód, ale robi to z wszystkimi tego zaletami i wadami. - Brak kultury, buta, patrzenie z góry, przypisywanie sobie zasług - tak o działaniach dużych klubów względem szkółek i akademii piłkarskich opowiada jeden z trenerów, a inny twierdzi, że "Polska już zdobyła mistrzostwo świata", ale nie takie, jakie by chciała. To historia o wyścigu szczurów, nieczystych zagrywkach i nieuczciwych propozycjach. A przez działania dorosłych najbardziej cierpią niestety dzieci.

W piątek przedstawiamy za to rozmowę z Mariuszem Żukiem, ojcem Michała i Miłosza. Michał Żuk strzelił już ponad 400 goli w młodzieżowym zespole Barcelony, a Miłosz, który podobno ma nie mniejszy talent, gra w Gironie. To rozmowa o tym, jak nie zwariować w wielkim świecie, o nieustających telefonach od agentów, zazdrości i o zwątpieniu, czy aby na pewno obrało się właściwą ścieżkę.

Zapraszamy do lektury!