Nowy przepis piłkarski uchwalony! Zmiana zawodnika, która nie będzie się liczyć do limitu

Międzynarodowa Rada Piłkarska (IFAB) zaaprobowała rozpoczęcie testów mających na celu ograniczenie ryzyka urazów głowy odnoszonych przez piłkarzy. Testy rozpoczną się w styczniu 2021 roku.

Po konsultacjach z grupą ekspertów, specjalizujących się w zakresie urazów głowy związanych z wstrząśnieniem mózgu (Concussion Expert Group), IFAB wprowadza w życie nowe przepisy. Nie będą to jeszcze rozporządzenia, które trwale zagoszczą w świecie piłki nożnej - najpierw bowiem przeprowadzone zostaną testy, które pomogą ustalić, czy proponowane rozwiązania działają.

Zobacz wideo "Odłóżmy na bok liczby i gabloty. To jest najlepszy piłkarz na świecie" [SEKCJA PIŁKARSKA #75]

Wstrząśnienie mózgu a nowe regulacje

IFAB proponuje, by w przypadku podejrzenia wstrząśnienia mózgu u piłkarza, jego zejście z boiska nie było traktowane jako tradycyjna zmiana dokonywana przez trenera. Ma ona funkcjonować na innych zasadach i nie być łączona z limitem zmian. Działacze są przekonani, że w ten sposób nikt nie będzie ryzykować zdrowiem zawodnika, gdy ten dozna urazu po wykorzystaniu przez swój zespół limitu - żadna drużyna w takiej sytuacji nie musiałaby kończyć meczu w osłabieniu, bo przysługiwałaby jej dodatkowa zmiana.

- Takie rozwiązanie zdejmie również presją z członków sztabów medycznych, którzy jak najszybciej starają się postawić zawodnika na nogi, by mógł kontynuować grę - czytamy w oficjalnym komunikacie na stronie IFAB.

Rada podkreśla w oświadczeniu, że wypracowane rozwiązania powstały niecały rok po szczegółowych konsultacjach, jakie odbyto z lekarzami, menedżerami piłkarzy, trenerami i organizatorami rozgrywek. W najbliższych tygodniach IFAB i FIFA będą przyjmować zgłoszenia od federacji piłkarskich oraz organizatorów rozgrywek zainteresowanych wzięciem udziału w testach.

Przebieg choroby był niemal identyczny. Ojcowie umierali, zostawały po nich zdjęciaPrzebieg choroby był niemal identyczny. Ojcowie umierali, zostawały po nich zdjęcia

Limit zmian w dobie pandemii utrzymany

Podjęto również decyzję o utrzymaniu zwiększonego limitu zmian w meczach - w czasie pandemii możliwych jest pięć w jednym spotkaniu, a nie jak wcześniej trzy. Zasady te obowiązywać będą do końca 2021 roku w rozgrywkach krajowych i do 31 lipca 2022 w międzynarodowych. Członkowie Rady są zgodni co do tego, że przepisy muszą być dostosowywane do potrzeb zawodników związanych z rywalizacją w epoce pandemii.

Kolejne spotkanie Rady, na którym mogą zostać wprowadzone nowe zmiany w przepisach, odbędzie się 5 marca 2021 roku.

Więcej o: