Poznaliśmy wszystkich uczestników Euro 2020! Powrót po 22 latach przerwy

O awansie Słowacji decydowała dogrywka, a Szkocji rzuty karne! Węgrzy awansowali dzięki dwóm bramkom w ostatnich minutach spotkania, a Macedonia Północna po golu legendy. Emocjonujące mecze barażowe wyłoniły ostatnich uczestników przyszłorocznych mistrzostw Europy.

Na mistrzostwa Europy pojadą Węgrzy, choć do 88. minuty w Budapeszcie prowadzili Islandczycy. Gol dla nich padł już w jedenastej minucie. Gylfi Sigurdsson uderzył z rzutu wolnego, a fatalny błąd popełnił Peter Gulacsi, któremu piłka przeleciała między dłońmi. Długo wszystko wskazywało na to, że Islandia trzeci raz z rzędu awansuje do wielkiego piłkarskiego turnieju, po Euro 2016 i mundialu 2018. Ale w czterech ostatnich minutach meczu Węgrzy zadali dwa ciosy. Najpierw w 88. minucie trafił Loic Nego, a w drugiej minucie doliczonego czasu gry zwycięstwo dał im zawodnik RB Salzburg, Dominik Szoboszlai. W przyszłym roku na Euro Węgrzy zagrają w bardzo silnej grupie F - z Niemcami, Francją i Portugalią.

Awans WęgrówNiesamowity awans Węgrów na Euro! Przegrywali do 88. minuty. Kuriozalna bramka [WIDEO]

W Belgradzie decydowały rzuty karne! Szkoci wracają na wielką imprezę po 22 latach przerwy!

W dwóch pozostałych meczach, które rozpoczynały się o 20:45, do rozstrzygnięć potrzeba było dogrywek. W Belgradzie Szkoci prowadzili 1:0 z Serbami po golu pomocnika Celticu Glasgow, Ryana Christiego z 52. minuty spotkania. Uderzył po ziemi, a piłka odbiła się od prawego słupka i wpadła do bramki. W 90. minucie wyrównanie Serbom dał jednak Luka Jović. Piłkarz, który miał fatalny rok 2020 - słabo radził sobie w Realu Madryt, wpadł w problemy po złamaniu zasad kwarantanny w Serbii - tym razem mógł zostać bohaterem wieczoru. Jego wyrównujący gol, głową po rzucie rożnym, doprowadził do dogrywki.

W dogrywce nie było goli, decydowały rzuty karne. Swojej jedenastki w piątej serii nie trafił Aleksandar Mitrović i to dzięki niemu awans na Euro wywalczyła Szkocja. Dla nich będzie to pierwsza wielka impreza od 22 lat, gdy awansowali do fazy grupowej mistrzostw świata we Francji. Podczas Euro w 2021 roku zagrają w grupie D z Czechami, Anglią i Chorwacją.

Słowacja rywalem Polaków! To z nimi zagramy na otwarcie Euro

W spotkaniu Irlandii Północnej ze Słowacją, które wyłoniło pierwszego rywala Polaków podczas przyszłorocznych mistrzostw Europy, lepsi byli Słowacy. W pierwszej połowie gola zdobyli goście - w 17. minucie trafił Juraj Kucka. W końcówce regulaminowego czasu gry w polu karnym Słowaków po fatalnej interwencji bramkę samobójczą strzelił Milan Skriniar.

Dał historyczny awans, choć już raz rzucił grę w kadrze. Chce kontynuować swoje dziedzictwoDał historyczny awans, choć już raz rzucił grę w kadrze. Chce kontynuować swoje dziedzictwo

W dogrywce trafienie, które przesądziło o losach meczu padło w 111. minucie, gdy gola zdobył Michal Duris. Słowacja na Euro zagra drugi raz z rzędu po osiągnięciu 1/8 finału w 2016 roku. Poza Polską w grupie E jej rywalami będą Szwecja oraz Hiszpania.

Absolutny debiutant awansował na mistrzostwa Europy! Gol legendy dał wielki sukcesAbsolutny debiutant awansował na mistrzostwa Europy! Gol legendy dał wielki sukces

We wcześniejszym meczu barażowym pierwszy awans w historii wywalczyła Macedonia Północna, która dzięki bramce Gorana Pandeva pokonała 1:0 Gruzję. W Euro zagra w grupie C z Holandią, Ukrainą i Austrią.