Poznaliśmy wszystkich uczestników Euro 2020! Powrót po 22 latach przerwy

O awansie Słowacji decydowała dogrywka, a Szkocji rzuty karne! Węgrzy awansowali dzięki dwóm bramkom w ostatnich minutach spotkania, a Macedonia Północna po golu legendy. Emocjonujące mecze barażowe wyłoniły ostatnich uczestników przyszłorocznych mistrzostw Europy.

Na mistrzostwa Europy pojadą Węgrzy, choć do 88. minuty w Budapeszcie prowadzili Islandczycy. Gol dla nich padł już w jedenastej minucie. Gylfi Sigurdsson uderzył z rzutu wolnego, a fatalny błąd popełnił Peter Gulacsi, któremu piłka przeleciała między dłońmi. Długo wszystko wskazywało na to, że Islandia trzeci raz z rzędu awansuje do wielkiego piłkarskiego turnieju, po Euro 2016 i mundialu 2018. Ale w czterech ostatnich minutach meczu Węgrzy zadali dwa ciosy. Najpierw w 88. minucie trafił Loic Nego, a w drugiej minucie doliczonego czasu gry zwycięstwo dał im zawodnik RB Salzburg, Dominik Szoboszlai. W przyszłym roku na Euro Węgrzy zagrają w bardzo silnej grupie F - z Niemcami, Francją i Portugalią.

W Belgradzie decydowały rzuty karne! Szkoci wracają na wielką imprezę po 22 latach przerwy!

W dwóch pozostałych meczach, które rozpoczynały się o 20:45, do rozstrzygnięć potrzeba było dogrywek. W Belgradzie Szkoci prowadzili 1:0 z Serbami po golu pomocnika Celticu Glasgow, Ryana Christiego z 52. minuty spotkania. Uderzył po ziemi, a piłka odbiła się od prawego słupka i wpadła do bramki. W 90. minucie wyrównanie Serbom dał jednak Luka Jović. Piłkarz, który miał fatalny rok 2020 - słabo radził sobie w Realu Madryt, wpadł w problemy po złamaniu zasad kwarantanny w Serbii - tym razem mógł zostać bohaterem wieczoru. Jego wyrównujący gol, głową po rzucie rożnym, doprowadził do dogrywki.

W dogrywce nie było goli, decydowały rzuty karne. Swojej jedenastki w piątej serii nie trafił Aleksandar Mitrović i to dzięki niemu awans na Euro wywalczyła Szkocja. Dla nich będzie to pierwsza wielka impreza od 22 lat, gdy awansowali do fazy grupowej mistrzostw świata we Francji. Podczas Euro w 2021 roku zagrają w grupie D z Czechami, Anglią i Chorwacją.

Słowacja rywalem Polaków! To z nimi zagramy na otwarcie Euro

W spotkaniu Irlandii Północnej ze Słowacją, które wyłoniło pierwszego rywala Polaków podczas przyszłorocznych mistrzostw Europy, lepsi byli Słowacy. W pierwszej połowie gola zdobyli goście - w 17. minucie trafił Juraj Kucka. W końcówce regulaminowego czasu gry w polu karnym Słowaków po fatalnej interwencji bramkę samobójczą strzelił Milan Skriniar.

W dogrywce trafienie, które przesądziło o losach meczu padło w 111. minucie, gdy gola zdobył Michal Duris. Słowacja na Euro zagra drugi raz z rzędu po osiągnięciu 1/8 finału w 2016 roku. Poza Polską w grupie E jej rywalami będą Szwecja oraz Hiszpania.

We wcześniejszym meczu barażowym pierwszy awans w historii wywalczyła Macedonia Północna, która dzięki bramce Gorana Pandeva pokonała 1:0 Gruzję. W Euro zagra w grupie C z Holandią, Ukrainą i Austrią.