Absolutny debiutant awansował na mistrzostwa Europy! Gol legendy dał wielki sukces

Macedonia Północna pokonała 1:0 Gruzję i awansowała do mistrzostw Europy. Bramkę zapewniającą zwycięstwo w barażu zdobył Goran Pandew.

To pierwszy raz w historii, gdy Macedonia Płn. zagra na wielkim turnieju. Do mistrzostw Europy próbowała dostać się od 1996 r. Wcześniej jej gracze występowali na Euro jeszcze jako reprezentanci Jugosławii - w 1960 i 1968 r. zdobyli nawet srebrne medale.

W pierwszej połowie czwartkowego spotkania oba zespoły zagrały bardzo podobnie - starały się tworzyć sobie sytuacje, ale jednocześnie nie popełniać błędów blisko własnego pola karnego. Dlatego pierwszy gol padł dopiero po przerwie.

Macedonia Północna awansowała na mistrzostwa Europy

W 56. minucie Ilja Nestorowski zagrał prostopadłą piłkę w pole karne, którą wykorzystał najsłynniejszy zawodnik kadry Macedonii Północnej Goran Pandew. Był to jego 35. gol w 109. meczu w narodowych barwach.

37-letni Pandew gra w reprezentacji już 19 lat, a teraz może świętować wielki sukces. Macedończyk jest legendą dwóch włoskich klubów - Lazio i Genoi. W tym pierwszym występował od 2004 do 2010 roku, a w drugim gra już od pięciu lat.

Do końca spotkania przeważała Gruzja i to jej zawodnicy kilkukrotnie byli bliżej strzelenia gola, który dałby im remis. To się jednak nie wydarzyło i mecz zakończył się wynikiem 1:0.

W barwach Gruzji wystąpili dwaj piłkarze Ekstraklasy - Nika Kaczarawa z Lecha i Walerian Gwilia z Legii. Obaj zagrali po 80 minut, ale nie pomogli swojej drużynie w awansie.

Co ciekawe, gdyby wygrać baraż udałoby się Gruzji, dla niej też byłby to historyczny awans na ten turniej.

Macedonia na mistrzostwach Europy trafi do grupy C, w której zagra z Holandią, Ukrainą i Austrią. Czekają ją dwa spotkania w Bukareszcie i jedno w Amsterdamie. Aktualnie kadra ta zajmuje 65. miejsce w rankingu FIFA.

Podczas tej przerwy reprezentacyjnej przed Gruzją jeszcze dwa mecze - w dywizji C Ligi Narodów zmierzy się z Armenią (niedziela, 15 listopada, 18) oraz Estonią (środa, 18 listopada, 18). Macedonię Północną czekają spotkania z Estonią (niedziela, 15 listopada, 15) i Armenią (niedziela, 18 listopada, 18).