Grupy kibiców włączyły się do protestów. "Za naród podzielony, piekło was pochłonie"

Polscy kibice włączyli się do protestów w związku z zaostrzeniem prawa aborcyjnego. Grupy ultrasów w większości popierają stanowisko i protesty kobiet. Krytykują także działania rządu. Niestety, w środę doszło również do kilku incydentów.

Od blisko tygodnia przez Polskę przelewa się fala protestów związanych z kontrowersyjnym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, dotyczącym aborcji. O ile w większości protesty przebiegają pokojowo, o tyle w niektórych miejscach pomazane sprayem zostały zabytki i kościoły. Protestowano też w trakcie nabożeństw. W odpowiedzi na te wydarzenia szef partii rządzącej, Jarosław Kaczyński wydał specjalne orędzie. - Apeluję, brońmy naszej tradycji, brońmy kościołów. Ataki na miejsca wiary są niedopuszczalnym aktem wandalizmu i przejawem nihilizmu - powiedział szef Prawa i Sprawiedliwości. Na jego słowa szybko zareagowali kibice polskich klubów.

Zobacz wideo Dariusz Żuraw wskazał faworyta do mistrzostwa Polski. "Patrzymy na nich w głównej mierze"

Doszło do kilku incydentów

O ile we wtorek na ulicach polskich miast nie pojawiło się zbyt wiele grup kibicowskich, tak w środę kibice mocno włączyli się w protesty. Głównie pokojowo, choć niestety, doszło również do przykrych incydentów i zamieszek z udziałem osób mających na sobie barwy klubowe. 

We Wrocławiu doszło do ataku kiboli z grupy Ultras Silesia, czyli osób wspierających na co dzień Śląsk Wrocław

W Poznaniu na ulicach pojawiła się grupa kibiców Lecha Poznań, która nikogo nie atakowała, ale przeszła przez miasto, wykrzykując hasła m.in. "Antifa chu*e, Kolejorz was wymorduje". Przejście kibiców skandujących swoje hasła wywoływało panikę wśród protestujących, choć z grupy kibiców pojawiały się okrzyki, że "nie będą ich atakować".

Do incydentu doszło także w Białymstoku, gdzie w marszu wzięło udział około 8 tysięcy osób. Policja donosi o jednym incydencie, który polegał na obrzuceniu marszu petardami i racami. W trakcie doszło także do pobicia jednej kobiety. Profil Młodzieży Wszechpolskiej twierdzi, że włączyły się do tego grupy kibiców Jagiellonii Białystok.

Media oceniły Szczęsnego. Polak wśród najlepszych mimo porażki z BarcelonąMedia oceniły Szczęsnego. Polak wśród najlepszych mimo porażki z Barceloną

Media społecznościowe grup kibicowskich popierają kobiety

Za pośrednictwem mediów społecznościowych grupy polskich ultrasów dają jasno do zrozumienia, że wszyscy walczą w jednym konkretnym celu. Wspierają kobiety, ale nie zgadzają się na niszczenie zabytków i dziedzictwa narodowego.

- Kobiety niech same decydują o swym ciele, a wy bezmózgi nie malujcie po kościele - czytamy na transparencie kibiców ŁKS-u Łódź. 

- Szanujcie tradycje, walczcie o swoje! Niech Nas nie dzielą pisowskie gnoje! WSPIERAMY KOBIETY! - piszą fani Miedzi Legnica.

- Lech Poznań w 400 osób patroluje miasto w poszukiwaniu antify. Hasło przewodnie: "KOLEJORZ ANTY PIS I ANTY ANTIFA!" - brzmi komunikat kibiców Lecha Poznań, który opublikowali w internecie. - Za naród podzielony, piekło was pochłonie  - piszą na transparencie. 

W tzw. obchód po Krakowie wybrali się kibice Białej Gwiazdy: "Dostrzegamy, że większość protestujących to ludzie, którzy mają dość obecnej władzy, solidaryzujemy się z nimi w walce z bandą pisowskich zdrajców i sprzedawczyków. Gwiazda Biała, Orzeł Biały to są Nasze ideały! - czytamy natomiast w komunikacie fanów trzynastokrotnego mistrza Polski.

Więcej o: