UEFA rozważa zmianę formatu Euro 2020. "Albo pandemia się skończy, albo będzie całkowita katastrofa"

UEFA rozważa zmianę formatu Euro 2020. - Na razie zakładamy, że jest bez zmian: 12 miast. Ale jeśli będzie trzeba, może być 11, 8, 5 lub mistrzostwa tylko w jednym kraju - powiedział prezes UEFA Aleksander Ceferin. "The Sun", powołując się na swoje źródła w UEFA, przekonuje, że zmniejszenie liczby gospodarzy jest nieuniknione, a najbardziej zagrożone są Baku i Sankt Petersburg. Znak zapytania jest też przy Bilbao, gdzie Polska ma zagrać z Hiszpanią.

Mistrzostwa Europy ze względu na pandemię koronawirusa zostały przełożone z 2020 na przyszły rok. Gospodarzem finałowego turnieju miało być 12 miast z 11 państw (tylko Wielka Brytania ma dwa miasta-gospodarzy, Londyn i Glasgow). Prezydent UEFA Aleksander Ceferin w wywiadzie dla hiszpańskiego kanału Movistar zapewnił, że na razie obowiązuje jeszcze wariant Euro 2020 na 12 stadionach, ale być może trzeba będzie zmniejszyć liczbę gospodarzy. Albo nawet rozegrać turniej w jednym kraju, tak jak finałowe turnieje Ligi Mistrzów w Portugalii i Ligi Europy w Niemczech. 

Zobacz wideo Euro 2020 przełożone. "To była nieunikniona decyzja"

UEFA zmieni format turnieju EURO 2020? "Można by go zorganizować tylko w jednym kraju"

Prezydent UEFA zapewnił że Euro 2020, przełożone na 2021 r. z powodu pandemii COVID-19 na pewno się odbędzie. Ale już format może ulec zmianom. - Można by je rozegrać w 11, 8, 5 lub tylko w jednym kraju - powiedział Aleksander Ceferin. Wciąż nie wiadomo też, czy na przełożony turniej będą mogli wejść kibice. Przed drugą falą koronawirusa UEFA luzowała ograniczenia we wpuszczaniu widzów na stadiony, ale teraz sytuacja się zmienia. Latem być może będzie o to łatwiej, ale wspomniane już finałowe turnieje LM i LE, rozegrane w sierpniu, odbywały się na pustych stadionach. Odnosząc się do obecnej sytuacji ekonomicznej piłki nożnej, szef UEFA dodał,  że "albo pandemia się skończy, albo będzie całkowita katastrofa".

Euro 2020, w którym Portugalia będzie bronić tytułu zdobytego w 2016 r. we Francji ma zostać rozegrane od 11 czerwca do 11 lipca 2021 r. w Rzymie, Londynie, Amsterdamie, Baku, Bilbao, Bukareszcie, Budapeszcie, Kopenhadze, Dublinie, Glasgow, Monachium i Sankt Petersburgu. Odroczenie Euro 2020 umożliwiło dokończenie rozgrywek klubowych. Ale skomplikowało mocno przygotowania miast gospodarzy, wiele stadionów miało już na lato 2021 rezerwacje na inne wydarzenia. 

Zdaniem "The Sun" kilka miast gospodarzy może wypaść z listy gospodarzy Euro 2020. Angielski dziennik powołując się na swoje źródła w UEFA pisze, że najbardziej zagrożone ma być Baku, z powodu konfliktu Azerbejdżanu z Armenią, i Sankt Petersburg. Znak zapytania "The Sun" stawia też przy Bilbao, gdzie Polska ma zagrać jeden grupowy mecz, z Hiszpanią. Pozostałe dwa mecze w grupie (ze Szwecją i zwycięzcą barażu Słowacja-Irlandia Północna) Polacy mają w Dublinie, tam też ma być - według obecnych planów - baza kadry. 

Masz ciekawy temat związany ze sportem? Wiesz o czymś, co warto nagłośnić? Chcesz zwrócić uwagę na jakiś problem? Napisz do nas: sport.kontakt@agora.pl

Przeczytaj także:

Więcej o: