Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Piotr Świerczewski uderza w Dawida Janczyka. "Jeśli tylko dostanie jakiś pieniądz od razu rusza w tango"

Piotr Świerczewski na łamach "Przeglądu Sportowego" skomentował problemy alkoholowe Dawida Janczyka. Były reprezentant Polski uważa, że piłkarz LKS Piotrówka na dłuższą metę nie będzie w stanie wrócić do sportu. - Każdy naiwnie myśli: "mnie się uda go wyprostować" - mówi Świerczewski.

Dawid Janczyk kilka dni temu zadebiutował w barwach LKS Piotrówka i strzelił nawet gola w przegranym 3:5 spotkaniu ze Spartą Paczków. Klub występujący w lidze okręgowej wyciągnął pomocną dłoń do napastnika, który od wielu lat zmaga się z poważnym uzależnieniem od alkoholu. Dla Janczyka jest to już kolejna próba powrotu do sportu. Wszystkie wcześniejsze kończyły się wyrzuceniem z każdego zespołu z powodu regularnego zamiłowania do spożywania wyskokowych trunków.

Zobacz wideo Janczyk: Moje życie pokazuje, że na pewno nie jestem wzorem do naśladowania

Dawid Janczyk w barwach MKS CiechanówDawid Janczyk dostał kolejną szansę. Prezes klubu: Oby wytrzymał

Świerczewski skreślił Dawida Janczyka. "Przepił swoją karierę"

Piotr Świerczewski, były pomocnik reprezentacji Polski, w rozmowie z "Przeglądem Sportowym" zabrał stanowisko ws. Dawida Janczyka, który tak jak Świerczewski pochodzi z Nowego Sącza. - Przykro mi to mówić, Dawid przepił swoją karierę. Gdy mieszkał obok mnie, na warszawskim Wilanowie starałem mu się pomagać, lecz bez skutku. No nie było szans. Jego ciągłe zapewnienia, że chce się leczyć, bo przecież alkoholizm to poważna, wręcz straszna choroba, było i jest picem na wodę - mówi Świerczewski.

- W kółko ktoś mu pomaga, a on jeśli tylko dostanie jakiś pieniądz od razu rusza w tango. Nie jest przypadkiem, że z dziesięć klubów zrezygnowało z niego w ostatnim roku, dwóch. I każdy naiwnie myśli: mnie się uda go wyprostować! A Dawid, chory człowiek nie chce sobie pomóc i to jest najgorsze - kończy Świerczewski.

Janczyk próbuje się odbudować w lidze okręgowej

Dawid należał do najlepszych na boisku. Zdobył bramkę, miał jeszcze kilka innych sytuacji strzeleckich. Liczymy na jego trafienia w kolejnych spotkaniach - powiedział prezes LZS Piotrówka Ireneusz Strychacz, cytowany przez Interię. 

- Przyszło nam się zmierzyć z drużyną LZS Piotrówka, w którego składzie wystąpił reprezentant Polski Dawid Janczyk. Mecz bardzo ciężki, drużyna wymagająca, ale pokazaliśmy, że na paczkowskim stadionie nie łatwo będzie drużynom przyjezdnym o 3 pkt - napisano na profilu Sparty na Facebooku.

Dawid Janczyk w barwach MKS CiechanówDawid Janczyk zagrał w nowej drużynie. Strzelił dwie bramki

Jak informuje Michał Zichlarz, Janczyk mieszka w Strzelcach Opolskich i pracuje w lokalnej firmie. Wciąż jest rozpoznawalną osobą, a na mecz do Paczkowa chcieli nawet przyjechać kibice Legii Warszawa, w której występował przed laty. To w stolicy rozwinął się talent Janczyka. W 2007 roku przeszedł za 4 mln euro do CSKA Moskwa.

Kariera Janczyka załamała się z powodu problemów alkoholowych. Powiedział o tym w książce "Moja Spowiedź", która ukazała się we wrześniu 2018 roku. - Chciałem się po prostu otworzyć. I się otworzyłem, ale nie było łatwo opowiadać o totalnym upadku, chlaniu i jego konsekwencjach. Bo to jest książka głównie o tym. Nie o Janczyku piłkarzu, tylko o Janczyku alkoholiku, który przechlał swoją karierę, spadł na samo dno - opowiadał dwa lata temu, o czym pisał dziennikarz Sport.pl Bartłomiej Kubiak.

Więcej o: