Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Pierwsza kobieta w męskiej drużynie piłkarskiej. "Szkoda, że tak wielu to przeszkadza"

19-letnia Ellen Fokkema będzie pierwszą kobietą, która zagra w męskiej drużynie piłkarskiej. - Dla nas to normalne, że gra z chłopakami w piłkę. Szkoda, że to tak wielu osobom przeszkadza - mówi Auke Grijpma, członek zarządu klubu VV Foarut, w którym zagra nastolatka.

Ellen Fokkema jako nastolatka grała w piłkę nożną z chłopcami, a od wtorku może to robić także jako osoba dorosła. 19-letnia Holenderka jest pierwszą kobietą, która po długiej walce dołączyła do męskiej drużyny. Fokkema to piłkarka grająca ostatnio na pozycji pomocnika w mieszanej drużynie czwartoligowego klubu VV Foarut Menaam. Od przyszłego sezonu dołączy do męskiego zespołu, który występuje na poziomie siódmej ligi holenderskiej.

Zobacz wideo Lech zarobi miliony na transferach? "Jest duże zainteresowanie naszymi piłkarzami"

Będą kolejne zawodniczki?

Fokkema gra w piłkę od piątego roku życia. Najpierw w kobiecych drużynach, później w mieszanych. W Holandii zawodniczki do lat 19. mogą występować w drużynach męsko-damskich. Później muszą zdecydować, czy chcą dalej grać w kategorii B, czyli mieszanej, czy kobiecej. W przypadku Fokkemy zrobiono wyjątek. Holenderski Związek Piłki Nożnej (KNVB) objął 19-latkę pilotażowym programem, który przez rok umożliwi jej rywalizację w męskim zespole. Jeśli ten model się sprawdzi, Fokkema może grać w nim na stałe. Niewykluczone, że jej śladem pójdą kolejne piłkarki. Holenderski związek przekazał, że będzie monitorował pilotaż 19-latki i jeśli okaże się sukcesem, przyjrzy się trwałej zmianie przepisów, aby umożliwić kobietom grę razem z mężczyznami.

Fokkema trzy razy próbowała uzyskać zgodę związku na grę z chłopakami: w lutym zeszłego roku, gdy tylko osiągnęła pełnoletność oraz w grudniu. Do tej pory KNVB odmawiało jej, ale w końcu dało zielone światło. - Zawsze grałam z chłopakami, dlaczego nie miałbym teraz dołączyć do nich? - pytała za każdym razem, gdy składała wniosek do związku. Nastolatka zna połowę swojej przyszłej drużyny, grała już z wieloma kolegami w zespołach mieszanych. Przekonuje, że nie będzie miała większych problemów z odnalezieniem się w zespole. 

 

To nie przypadek, że historia dzieje się w Holandii

- KNVB oznacza różnorodność i równość. Uważamy, że w futbolu powinno być miejsce dla wszystkich. Pojawia się fajne sportowe wyzwanie, nie chcemy nikomu blokować gry, dlatego zaczynamy ten pilotaż - powiedział Art Langeler, który w holenderskim związku odpowiada za rozwój piłki, cytowany przez ESPN. Dodał, że związek od lat dostawał podobne prośby od innych piłkarek. Kobieca piłka nożna jest bardzo popularna w Holandii. Reprezentacja dotarła w zeszłym roku do finału mistrzostw świata, w którym uległa USA 0:2. Piłka nożna kobiet jest na tyle mocna, że związek uznał niedawno, iż do 2023 roku nastąpi zrównanie wynagrodzeń w męskiej i żeńskiej reprezentacji.

- Gram z tymi chłopakami odkąd skończyłem pięć lat i byłoby mi przykro, gdybym nie mogła grać z nimi w zespole w przyszłym roku. To spore wyzwanie, ale tylko bardziej mnie ekscytuje. Moi koledzy również ucieszyli się, że mogę z nimi zostać. Nie mogę powiedzieć, jak to wyjdzie, ale i tak jestem bardzo zadowolona, że mogę uczestniczyć w tym programie pilotażowym - powiedziała Fokkema, cytowana przez ESPN. Kobieca piłka nożna funkcjonuje w Holandii od 1971 roku, a mieszane zespoły od 1986 roku.

"Może po prostu grać dobrze w piłkę"

Członek zarządu Foarut, Auke Grijpma, uważa, że to "dziwne, że w 2020 roku nadal trwa dyskusja, czy mężczyźni i kobiety mogą grać razem w jednej drużynie". - Jesteśmy za równością. Poza tym Ellen może po prostu dobrze grać w piłkę - dodaje, cytowany przez ESPN. Członek zarządu uważa, że gra kobiet z mężczyznami powinna stać się regułą. - Dla nas to całkowicie normalne, że Ellen gra z chłopakami w piłkę. Szkoda, że ta reguła tak wielu przeszkadza. Uważamy, że każdy powinien móc grać w piłkę na poziomie, do którego dąży. Byłoby świetnie, gdyby ten trend rozpoczął się w Menaam - podkreśla, cytowany przez "Corriere dello Sport".

Mogła zrobić wielką karierę

Fokkema grała w kobiecej reprezentacji Holandii do lat 14. i 15. Utytułowany klub SC Heerenveen dwa razy wysłał jej ofertę gry w kobiecym zespole, który od lat występuje w holenderskiej ekstraklasie. Odmówiła, bo za pierwszym razem czuła się za młoda, by opuszczać rodzinne Menaam, a za drugim chciała dokończyć naukę w szkole pielęgniarskiej. Jaką zawodniczką jest Fokkema? - Ustępuje kolegom pod względem siły fizycznej, ale rekompensuje to szybkością i wizją gry - wskazuje "Corriere dello Sport". Włoski dziennik cytuje 19-latkę: "Wiem, jak dobrze grać w piłkę. Jestem jednak tylko jednym z zawodników i chłopcy tak mnie traktują".

29 sierpnia Fokkema wraz z zespołem rozpoczną nowy sezon. W pierwszym meczu w ramach Pucharu Holandii zmierzą się z VV Beetgum. 19-latka dobrze zna ten klub, bo jej siostry Jenny i Marianne grają w nim. Z tą różnicą, że w kobiecej drużynie.

Przeczytaj też: