Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

19-latka będzie grała w męskiej drużynie piłkarskiej. Pierwszy taki przypadek

Holenderska Federacja Piłkarska (KNVB) zdecydowała, że Ellen Fokkema może występować w meczach piłki nożnej przeciwko mężczyznom. To pierwszy taki przypadek w kraju.

Ellen Fokkema to 19-letnia piłkarka grająca na pozycji pomocnika w mieszanej drużynie juniorskiej klubu VV Foarut z czwartej ligi. We wtorek zapadła decyzja, która może zmienić nie tylko jej karierę, ale też wielu piłkarek na całym świecie.

Zobacz wideo Lech zarobi miliony na transferach? "Jest duże zainteresowanie naszymi piłkarzami" [SEKCJA PIŁKARSKA #57]

W Holandii zawodniczki do lat 19. mogą występować w zespołach mieszanych. Później muszą jednak zdecydować, czy chcą dalej grać w kategorii B, czyli mieszanej, czy kobiecej. O grze z mężczyznami nie było mowy.

Do wtorku, bo właśnie tego dnia Fokkema otrzymała pozwolenie na grę w zespole z płcią przeciwną. - KNVB oznacza różnorodność i równość. Uważamy, że w piłce nożnej powinno być miejsce dla wszystkich, którzy chcą grać. Pojawia się fajne sportowe wyzwanie, nie chcemy nikomu blokować gry, dlatego zaczynamy ten pilotaż. Doświadczenie pokaże, czy i jak to działa - powiedziała Art Langeler, dyrektor ds. Rozwoju piłki nożnej w holenderskim związku.

 

- Gram z tymi chłopakami, odkąd skończyłam pięć lat i byłoby przykro, gdybym nie mogła tego robić również w przyszłym roku. W KNVB zawsze radzono mi kontynuować grę z chłopakami tak długo, jak to możliwe, więc czemu nie? To spore wyzwanie, ale to tylko jeszcze bardziej mnie ekscytuje. Zapytałam klub, czy jest taka możliwość i razem złożyliśmy wniosek do KNVB - dodała Fokkema.

Na przykładzie Fokkemy KNVB ma ocenić, czy większa liczba kobiet będzie mogła rywalizować w meczach z mężczyznami.

Czytaj też:

Pobierz aplikację Sport.pl LIVE na Androida i na iOS-a

Sport.pl LiveSport.pl Live .