Gianni Infantino oskarżony! Kolejny wstrząs dla światowego futbolu

Kolejny skandal wstrząśnie światowym futbolem? Jak informuje agencja Associated Press, Stefan Keller, szwajcarski prokurator, wszczął dochodzenie przeciwko Gianniemu Infantino, szefowi FIFA.

Prokurator Stefan Keller uznał, że istnieją wystarczające dowody, aby skierować sprawę do sądu, po tym jak zbadał okoliczności niedawnej rezygnacji Michaela Laubera, szwajcarskiego prokuratora generalnego. Lauber został pierwszym w historii szwajcarskiej demokracji prokuratorem generalnym, przeciw któremu wszczęto procedurę odwołania z urzędu.

Zobacz wideo Serie A. Fatalna gra i sensacyjna porażka Juventusu z Cagliari. Skrót meczu [Eleven Sports]

Co to za afera?

Już od kilku lat toczą się śledztwa w sprawie korupcji przy przyznawaniu mundiali w Rosji w 2018 i Katarze 2022. Do tej pory Lauber albo te dochodzenia prowadził, albo je nadzorował. Kilka dni temu złożył jednak rezygnację. Dlaczego? Szwajcar miał zataić kontakty z szefem FIFA Giannim Infantino. "Football Leaks" (piłkarski odpowiednik Wiki Leaks) opublikował maile, z których wynika, że Infantino w latach 2017-18 trzykrotnie spotkał się z Lauberem, bo chciał się upewnić, czy nie będzie miał postawionych zarzutów w sprawie umowy na prawa telewizyjne, którą podpisał jeszcze jako sekretarz generalny UEFA. Są też dowody, że podwładni Laubera z prokuratury byli na gorącej linii z prawnikami Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej w czasie badania afer dotyczących FIFA.

Keller miał odkryć dowody na popełnienie przestępstwa przez szefa FIFA, przeciwko któremu wszczęto dochodzenie. Oskarżony został także Valais Rinaldo Arnold, prokurator i współpracownik Infantino. FIFA odmówiła komentarza w tej sprawie, ale w zeszłym miesiącu Infantino powiedział, że wszystkie oskarżenia są absurdalne.

Szwajcar o włoskich korzeniach został szefem FIFA cztery lata temu, gdy zastąpił skompromitowanego Seppa Blattera, który podał się do dymisji ze względu na liczne zarzuty korupcyjne.

Więcej o: