Real Madryt najbardziej wartościowym klubem świata. Stracił sporą przewagę

Real Madryt jest najcenniejszym klubem piłkarskim na świecie w rankingu przygotowanym przez firmę konsultingową "Brand Finance". Mistrz Hiszpanii jest obecnie warty 1,419 mld euro i mimimalnie wyprzedza FC Barcelonę.

Zespół prowadzony przez Zinedine'a Zidane'a obronił pozycję lidera sprzed roku, ale jego wartość spadła z powodu pandemii koronawirusa o 13,8 procent do 1,419 miliarda euro. Na drugim miejscu znalazła się FC Barcelona, którą wycenia się obecnie na 1,413 mld euro. Podium zamyka Manchester United (1,314 mld euro).

Zobacz wideo inter Mediolan - SSC Napoli 2:0. Skrót [ELEVEN SPORTS]

Ranking najwartościowszych klubów świata. Hiszpańska dominacja

- Obecnie dwie hiszpańskie marki ze świata piłki nożnej reprezentują kraj. Hiszpański sport jest niewątpliwie powodem do dumy dla Hiszpanów i pokazuje siłę naszego narodu - powiedziała Teresa de Lemus, dyrektor zarządzająca Brand Finance.

Wyniki raportu pokazują, że Real Madryt może się poprawić w przyszłości po tym, jak wygrał rozgrywki La Liga. Rozwija działalność komercyjną dzięki wprowadzeniu innowacyjnej marki Real Madryt Next, skoncentrowanej na technologii. "Los Blancos" korzystają również z mediów społecznościowych, aby zwiększyć zaangażowanie swoich fanów, na przykład poprzez stworzenie płatnego kanału "Madridista Nation".

Lepiej z kryzysem poradziła sobie FC Barcelona, która odnotowała wzrost o 1,4 proc., co daje 1,413 miliarda euro, zaledwie sześć milionów euro za swoimi odwiecznym rywalem. Pojawiły się problemy spowodowane polityką wewnętrzną, ale udało im się osiągnąć miliard euro rocznych przychodów, częściowo dzięki licencjonowaniu i sprzedaży towarów - możemy przeczytać w dzienniku "Marca".

Tak wygląda top 10 najbardziej wartościowych piłkarskich klubów świata wg "Brand Finance":

  1. Real Madryt  - 1.419 mld euro (-13.8 proc.) 
  2. FC Barcelona - 1.413 mld euro (+1.4 proc.) 
  3. Manchester United - 1.314 mld euro (-10.7 proc.)
  4. Liverpool - 1,262 mld euro (+6,0 proc.)
  5. Manchester City - 1,124 mld euro (-10.4 proc.)
  6. Bayern Monachium - 1,056 mld euro (-19.6 proc.)
  7. PSG -  967 mln euro (+5,8 proc.)
  8. Chelsea - 949 mln euro (-1.9 proc.) 
  9. Tottenham - 784 mln euro (+3.3 proc.)
  10. Arsenal - 719 mln euro (-18.8 proc.) 

W sumie z powodu pandemii koronawirusa łączna wartość wszystkich klubów świata uwzględnionych w rankingu (50) spadła o 751 mln euro, czyli 3,7%, po raz pierwszy od sześciu lat. - Piłka nożna na najwyższym poziomie została skonfrontowana z największym zagrożeniem egzystencjalnym od czasów drugiej wojny światowej. Utrata dochodów w połączeniu z obawami zdrowotnymi związanymi z masowymi zgromadzeniami postawiła pod znakiem zapytania przyszłość branży i odporność finansową klubów na wszystkich poziomach. Całkowite spustoszenie wywołane kryzysem COVID-19 jeszcze nie miało miejsca, ale nie można wykluczyć, że będą ofiary w postaci bankructw klubów i zmian właścicielskich - powiedział Richard Haigh, dyrektor zarządzający "Brand Finance".

Przeczytaj także:

Więcej o: