Zbigniew Boniek zmienił zdanie! Ważna zmiana w ekstraklasie na przyszły sezon

W sezonie 2020/21 kluby Ekstraklasy będą mogły dokonywać pięciu zmian. PZPN zmienił podejście do przepisu, który został wprowadzony z powodu koronawirusa - poinformował portal Meczyki.pl.

Pandemia koronawirusa bardzo mocno wpłynęła na rozgrywki piłki nożnej, w tym ekstraklasę. Blisko 3-miesięczna przerwa sprawiła, że sezon 2019/2020 zakończył się dopiero 19 lipca, czyli dwa miesiące później niż planowano. To rodzi kolejne problemy, dotyczące sezonu 2020/2021, który musi zakończyć się do 15 maja, w związku z przełożonym na przyszły rok Euro 2020.

Zobacz wideo

PZPN zmienia decyzję. Będzie zmiana w przepisach!

Jednym z głównych problemów, widocznych już w ostatnich tygodniach, będzie wydolność i zdrowie zawodników. Piłkarze, którzy musieli rozegrać dużą liczbę spotkań w krótkim czasie, nie byli na to gotowi fizycznie. To przełożyło się na mnóstwo kontuzji. Wystarczy przywołać przykład Legii, która zdobyła mistrzostwo Polski. Warszawski klub w końcówce sezonu musiał radzić sobie m.in. bez Marko Vesovicia, Vamary Sanogo czy Jose Kante. - Nie mam wątpliwości, że tych kontuzji byłoby mniej, gdybyśmy mieli pięć zmian. Ale trudno, to już za nami. Zdobyliśmy mistrzostwo, niestety nie udało nam się zdobyć Pucharu Polski, a teraz już patrzymy przed siebie. Chcemy jak najlepiej zregenerować najważniejszych zawodników i w krótkim czasie dobrze przygotować się do następnego sezonu - w niedawnej rozmowie z Dawidem Szymczakiem mówił Łukasz Bortnik, szef przygotowania fizycznego Legii.

Kontuzji być może udałoby się uniknąć, gdyby PZPN - wzorem zagranicznych lig - zgodził się na wprowadzenie przepisu o możliwości przeprowadzenia pięciu zmian w trakcie meczu. Ekstraklasa jako jedna z nielicznych lig z tej możliwości nie skorzystała. Teraz ma być inaczej

Portal Meczyki.pl informuje, że PZPN zmienił zdanie i zamierza wprowadzić przepis na przyszły sezon.

Ekstraklasa zmienia system rozgrywek

To jednak nie koniec zmian w Ekstraklasie. Jak informuje "Przegląd Sportowy", w przyszłym sezonie, który ma rozpocząć się 21 sierpnia, nie odbędzie się runda finałowa z podziałem na grupy mistrzowską i spadkową, a rozgrywki będą miały zakończyć się po 30. kolejce. Wszystko po to, aby zmieścić się z terminami kolejnych spotkań, a biorąc pod uwagę ograniczenia narzucone przez UEFA, FIFA i PZPN, przy 37 kolejkach byłoby to niemal niemożliwe.

Z powodu europejskich pucharów i meczów reprezentacji w Lidze Narodów nie jest możliwe granie w środku tygodnia do połowy grudnia. PZPN potrzebuje w ciągu sezonu siedmiu terminów, by rozegrać Puchar Polski. Dlatego nie ma możliwości rozegrania pełnych rozgrywek w formacie ESA37. - Z tego powodu najprawdopodobniej Ekstraklasa SA przedstawi zarządowi PZPN format ligi, w którym w kolejnym sezonie odbędzie się 30 kolejek - podkreślił w rozmowie z "Przeglądem Sportowym" Marcin Animucki, prezes Ekstraklasy.

Przeczytaj także:

Więcej o: