Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Cristiano Ronaldo czy Messi? Naukowcy ustalili, kto jest lepszy. Deklasacja!

Cristiano Ronaldo czy Leo Messi? Kto jest lepszym piłkarzem? To pytanie pojawia się od wielu lat. I od wielu lat nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Zmienić postanowili to naukowcy, którzy do wskazania najlepszego zawodnika użyli specjalnego superkomputera.

Leo Messi, bo urodził się z wielkim talentem. Cristiano Ronaldo, bo ciężko pracował na sukces. Messi, bo piłka lepiej się go słucha. Ronaldo, bo jest bardziej wszechstronny. Dyskusja o tym, który z najlepszych piłkarzy obecnych czasów jest tym najwybitniejszym trwa od wielu lat. I od wielu lat, mimo dziesiątek przyznawanych nagród indywidualnych, nikt nie jest w stanie powiedzieć, dlaczego lepszy jest akurat ten, a nie inny. Spór dzielący miliony osób na całym świecie postanowili więc rozstrzygnąć naukowcy z uniwersytetu KU Leuven.

Zobacz wideo Top 3 gole Cristiano Ronaldo w Serie A. Sezon 2019/20 [ELEVEN SPORTS]

Cristiano Ronaldo czy Leo Messi? Superkomputer zdecydował, kto jest lepszy

Naukowcy ze wspomnianego uniwersytetu postanowili wykorzystać zaawansowany sprzęt, by raz na zawsze udowodnić, kto jest lepszy. W tym celu nawiązali współprace z agencją analityki sportowej, SciSports. Wspólnie z nimi stworzyli algorytm, w którym uwzględnili gole, asysty, poszczególne akcje ze wszystkich meczów obydwu graczy w latach 2013-2018, a także każde pojedyncze zagranie (średnio na jeden mecz takich zagrań, zawierających podania, dryblingi, przechwyty, wślizgi itd., jest nawet 1600) i wpływ na zdobywanie bramek przez innych zawodników. 

Dokładnych kryteriów i procesu badania nie ujawniono. Ujawniono natomiast wynik, który dla Cristiano Ronaldo był bezlitosny. Wartość jednego występu Portugalczyka oszacowano na 0,61 pkt. podczas gdy Leo Messi uzyskał niemal dwa razy większą ocenę - 1,21 pkt. - Na początku gry w lidze hiszpańskiej obydwaj mieli podobne wyniki. Messi wyraźnie uciekł Ronaldo w sezonie 2015/16. Wtedy zyskał na wszechstronności - powiedział Tom Decroos, doktorant uniwersytetu KU Leuven. - Zawodnicy ofensywni dzielą się na dwie grupy - tych, którzy wykonują mnóstwo zagrań o niższej wartości, a także tych, którzy rzadziej mają kontakt z piłką, ale każdy z tych kontaktów ma ogromny wpływ na wynik. Takimi zawodnikami są m.in. Cristiano Ronaldo, Mohamed Salah czy Harry Kane. Fenomen Messiego polega na tym, że można go zaliczyć do obydwu grup - dodał Decroos.

W teorii wynik superkomputera raz na zawsze powinien więc zakończyć dyskusje i porównania Ronaldo z Messim. Praktycznie te dyskusje nie zakończą się pewnie nigdy, nawet wówczas, gdy obydwaj zawodnicy znajdą się na piłkarskiej emeryturze, która niestety zbliża się wielkimi krokami. Tak jak do dziś Argentyna kłóci się z Brazylią o to, czy Maradona był lepszy od Pelego, tak fani talentu Ronaldo już zawsze będą spierać się z "wyznawcami" Messiego.

Przeczytaj także: