Genialny pomysł Duńczyków dał fantastyczny efekt! Pierwszy taki mecz na świecie

Jak pomieścić 10 tysięcy kibiców na stadionie w czasach pandemii? Zaprosić ich na trybuny przez Zooma i wyświetlać taką wideokonferencję na wielkich ekranach przy boisku. Tak było w czwartek w Aarhus. Ze znakomitym efektem.

Duńska Superliga właśnie wznowiła rozgrywki i na razie to ona wyznacza trendy, jeśli chodzi o innowacyjne podejście do meczów bez kibiców. Do tej pory najgłośniej było o planach lidera ligi, FC Midtjylland, który przygotował dla swoich fanów kino samochodowe: mecze będą pokazywane na wielkich, ustawionych przed stadionem telebimach, będzie je mogło obejrzeć z zaparkowanych samochodów ok. 2 tys. fanów. A na ekranach wewnątrz stadionu będą pokazywane ujęcia z tego kina samochodowego, żeby piłkarze poczuli obecność kibiców. Ale w AGF Aarhus wymyślili coś jeszcze lepszego: wielką wideokonferencję na trybunach stadionu Ceres Park.

Zobacz wideo Prezes ekstraklasy ujawnił, ile spółka zarabia za zagraniczne transmisje. "Wystartowaliśmy jako drudzy po lidze hiszpańskiej"

Premiera była w czwartek w meczu AGF Aarhus i Randers. Reklamowano mecz jako pierwszy na świecie rozgrywany przy wirtualnych trybunach. Aż 10 tysięcy kibiców zalogowało się w czwartek do spotkania w aplikacji Zoom. Dzięki technologii i wielkim ekranom ustawionym wzdłuż boiska ich twarze wyświetlały się przed grającymi piłkarzami. Ci, którzy wzięli udział w niecodziennej wideokonferencji, ubrali się w klubowe koszulki, szaliki i zasiedli przed komputerami i telefonami komórkowymi w swoich domach, często całą rodziną.

Przy tym przedsięwzięciu pracowało 50 moderatorów obrazu, podczas meczu było też słychać doping (dźwięk puszczano przez stadionowe głośniki). Tam, gdzie ekranów nie było, byli kartonowi kibice. Klub wcześniej zamontował ich postacie na trybunach.

Denmark Soccer Creative ClubsDenmark Soccer Creative Clubs Henning Bagger / APMecz skończył się remisem 1:1, po wyrównującym golu dla gospodarzy w 90. minucie.

Przeczytaj także:

Więcej o: