Klub złamał zakaz i grozi mu nawet degradacja. Wszystko nagrały nielegalne kamery

Grzywna, odjęcie punktów, a w najgorszym przypadku degradacja do niższej ligi - to kary, które grożą liderowi austriackiej ekstraklasy, LASK Linz. Jego piłkarze trenowali w dużej grupie, łamiąc w ten sposób zakazy związane z pandemią koronawirusa.

2 czerwca rozgrywki ma wznowić austriacka Bundesliga. Na razie nie wiadomo jednak, w jakim składzie. Lider tabeli, zespół LASK Linz, może mieć poważne kłopoty. Agencja informacyjna APA poinformowała bowiem, że wbrew obostrzeniom i zakazom austriackiego rządu, piłkarze LASK trenowali całą drużyną na klubowym stadionie. W środę władze Austriackiej Federacji Piłkarskiej (OEFB) otrzymały nagranie zajęć piłkarzy z Linzu.

Ukryte kamery i zakazany trening. Skandal w austriackiej lidze

Gdy o przeprowadzeniu nielegalnego treningu poinformowano władze austriackiego związku piłki nożnej, a następnie media, LASK wydał specjalne oświadczenie, w którym dowodził, że na terenie jego stadionu nielegalnie zainstalowano ukryte kamery. To właśnie one miały nagrać jeden z ostatnich treningów. 

"Aby nie stwarzać zagrożenia przy grze i treningach, LASK od dawna poddaje swoich zawodników testom PCR [testy na obecność przeciwciał, które mogą wskazywać na zarażenie koronawirusem - red.] na własny koszt. Zdrowie wszystkich członków klubu jest naszym najwyższym priorytetem. W świetle tych faktów ryzyko zarażenia jest de facto wykluczone podczas naszych treningów" - czytamy w oświadczeniu.

Przedstawiciele LASK napisali także, że kamery zainstalowane na ich obiekcie to efekt nieuczciwych działań konkurencji. "To było działanie, które miało dać naszym przeciwnikom przewagę. Kamera została zainstalowana nielegalnie podczas nocnego włamania" - czytamy.

Nawet jeśli rzeczywiście nagranie treningu zostało zrealizowane za pomocą nielegalnie zainstalowanego sprzętu, LASK Linz nie uniknie kary, ponieważ zorganizowanie treningów grupowych było złamaniem obostrzeń. W najgorszym wypadku klub, który zajmuje 1. miejsce w austriackiej Bundeslidze, z przewagą 3 punktów nad drugim Red Bullem Salzburg, może zostać zdegradowany do niższej ligi. Nieco łagodniejsze kary zakładają m.in. karę finansową czy odjęcie punktów w tabeli.

Przeczytaj także:

Więcej o: