Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Stadion w Polsce wystawiony na sprzedaż za 7 mln złotych. Ma tu powstać nowoczesne osiedle

Stadion Rozwoju Katowice, pierwszego klubu Arkadiusza Milika, został wystawiony na sprzedaż za 7 milionów złotych. Jeśli nowy inwestor uzyska zgodę rady miasta, może nawet zburzyć stadion i w jego miejscu wybudować nowe osiedle. Teren ma aż 65 tys. m kw.

Sprzedaż stadionu, na którym wychowywał się m.in. Arkadiusz Milik, napastnik reprezentacji Polski, to efekt problemów finansowych Rozwoju. Rok temu, po spadku do III ligi, klub w ogóle wycofał z rozgrywek drużynę seniorów. Nie miał z czego jej utrzymać, bo spadkowicze nie byli objęci programem Pro Junior System, czyli nagrodą od PZPN-u za wystawianie młodych piłkarzy. A na tym Rozwój opierał swój budżet. Wtedy też wyniósł się z kompleksu przy ul. Zgody, który teraz został wystawiony na sprzedaż. Brakowało pieniędzy na opłacenie czynszu i utrzymanie boisk. Był to koszt około 750 tys. zł rocznie.

Rozwój Katowice wciąż szkolił młodzież

Rozwój nie upadł całkowicie. Korzystając z innych boisk wciąż zajmował się szkoleniem dzieci i młodzieży. Z sukcesami - w Centralnej Lidze Juniorów miał dwa zespoły. W przyszłości klub ma się przenieść na ulicę Asnyka, gdzie miasto wybuduje nowy kompleks boisk. Na razie trwa procedura wyłonienia wykonawcy budowy.

Zobacz wideo

Z informacji "Gazety Wyborczej" wynika, że stadion Rozwoju jest łakomym kąskiem dla deweloperów, którzy będą dążyli do wybudowania w tym miejscu budynków mieszkalnych. W ofercie sprzedaży napisano co prawda, że „zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego teren nieruchomości oznaczony jest symbolem US/ZP”, czyli jest przeznaczony pod działalność związaną ze sportem i rekreacją. Ale wystarczy, że nowy właściciel uzyska od rady miasta stosowną zgodę i będzie mógł w tym miejscu wybudować nowe osiedle.  

"Na sprzedaż: kompleks sportowy KS Rozwój zabudowany budynkami i budowlami. Najbliższe otoczenie nieruchomości stanowi zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna i jednorodzinna. W dalszym sąsiedztwie znajduje się teren KWK Wujek" - czytamy na stronie Spółki Restrukturyzacji Kopalń, która sprzedaje obiekt.

"Nieruchomość posiada bezpośredni dostęp do drogi publicznej ul. Zgody. W skład kompleksu, oprócz opisanych budynków, wchodzą również: zespół boiska głównego do piłki nożnej z płytą o nawierzchni trawiastej, trybunami, w tym część trybu zadaszona oraz ogrodzenie wewnętrzne. Boisko trawiaste górne o powierzchni 5400 m2. Boisko trawiaste dolne o powierzchni 5760 m2. Boisko asfaltowe do piłki ręcznej o powierzchni 1360 m2". Łącznie teren wystawiony na sprzedaż ma 65 tys. m kw.

Historyczny obiekt

Rozwój grał przy tym stadionie od 1974 roku. Poza Milikiem, na tym stadionie wychował się też Tomasz Zdebel, który za czasów Jerzego Engela grał w reprezentacji Polski i Przemysław Szymiński, obrońca Frosinone.